KPP zgadza się z oceną NIK ws. wykonania budżetu w 2006 r.

19-06-2007, 15:00

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) zgadza się z pozytywną oceną Najwyższej Izby Kontroli (NIK) odnośnie wykonania budżetu państwa w 2006 roku - powiedział we wtorek PAP ekspert KPP Adam Ambrozik.

Prezes NIK Mirosław Sekuła poinformował na konferencji, że NIK pozytywnie oceniła wykonanie zeszłorocznego budżetu. Izba pochwaliła deficyt budżetowy, który wyniósł jedynie 25,1 mld zł, zamiast zapisanych w ustawie budżetowej 30,5 mld zł. Dochody budżetu były o 2,4 mld zł wyższe od planowanych i wyniosły 197,6 mld zł, a wydatki zrealizowane w wysokości 222,7 mld zł były o 3,1 mld zł niższe od planowanych.

"Zgadzamy się z oceną NIK, iż nie można mieć większych zastrzeżeń do wykonania budżetu. Wynika to głównie z dynamicznego rozwoju gospodarczego, który przerósł oczekiwanie ekspertów. Dzięki temu deficyt budżetowy był niższy od planowanego" - powiedział Ambrozik.

Zdaniem NIK, największym minusem były niewykonanie przychodów z prywatyzacji. Przychody z prywatyzacji wyniosły 600 mln zł, zamiast planowanych 5,5 mld zł.

Ambrozik przypomniał, że środowiska przedsiębiorców wielokrotnie apelowały w 2006 r. o przyspieszenie prywatyzacji, a szczególnie o sprzedaż tzw. resztówek, czyli mniejszościowych pakietów akcji Skarbu Państwa w różnych spółkach. "Zgadzamy się z oceną NIK, że prywatyzacja była niewystarczająca" - powiedział ekspert. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPP zgadza się z oceną NIK ws. wykonania budżetu w 2006 r.