KPPD też myśli o GPW

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 28-09-2005, 00:00

Ogromny popyt na akcje Barlinka dobrze wróży ofertom innych firm z tej branży. KPPD czeka jednak na sprzyjające warunki.

Po świetnym debiucie (13,7 proc. powyżej ceny emisyjnej) akcje Barlinka, potentata w produkcji deski podłogowej, dalej drożeją. Podczas wczorajszej sesji kurs spółki rósł nawet o blisko 9 proc. To może być szansa dla innych firm z branży drzewnej. Jedną z takich spółek, które przyglądają się giełdzie, jest Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (KPPD), obecnie notowane na rynku MTS CeTO.

— Od Barlinka trochę się różnimy. Ta spółka ma bardziej przetworzony produkt. Nam ciągle bliżej jest do tartaków — tłumaczy Longin Graczkowski, prezes KPPD.

Jednak dzięki inwestycjom za prawie 20 mln zł również ta firma kieruje się ku bardziej rentownym wyrobom: boazerii czy listwom podłogowym. Spółka chce dalej inwestować, a sposobem sfinansowania strategii rozwoju ma być emisja akcji i przeprowadzka na giełdowy parkiet.

— Z decyzją jeszcze czekamy — mówi Longin Graczkowski.

Warunki rynkowe nie są obecnie zbyt dobre dla firmy. Euro jest tanie, a drewno drogie. Prezes zapowiada, że jeśli choć jeden z tych warunków wyraźnie się poprawi, to KPPD przymierzy się do emisji.

Longin Graczkowski liczy na zmiany w polityce Lasów Państwowych, dostawcy surowca.

— Gdy zmieniają się rządy, to sporo zmienia się też w Lasach Państwowych — ocenia prezes.

Dodaje, że u naszych sąsiadów nie ma monopolu drzewnego tak jak w Polsce, a surowiec jest tańszy (nawet w Niemczech) i bardziej dostępny.

Jeśli dojdzie do zmian, KPPD wznowi program inwestycyjny i może potrzebować 30-40 mln zł. Cele inwestycyjne są różne — od modernizacji tartaków, przez budowę nowej fabryki płyty klejonej i nowych suszarni, do kupna urządzeń do impregnacji drewna oraz strugarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPPD też myśli o GPW