KPWiG: doniesienie ws. manipulacji kursem Instalu Kraków

Marek Druś
opublikowano: 31-07-2002, 14:09

KPWiG złożyła w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie dotyczące m.in. domniemanej manipulacji kursem akcji Instalu Kraków w latach 1999-2000.

- Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przekazała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji kursami akcji, wykorzystania informacji poufnej oraz działania na szkodę spółki w związku z operacjami giełdowymi akcjami Instal Kraków dokonywanymi w latach 1999-2000 przez jeden z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i jeden z Otwartych Funduszy Emerytalnych – głosi komunikat Komisji.

O sprawie pisała środowa 'Rzeczpospolita'. Według gazety, dotyczy ona transakcji pakietowych dokonywanych przez XI NFI (obecnie NFI Jupiter). Zamieszani w nią są: Ireneusz Nawrocki, b. prezes XI NFI, i jego współnik z kancelarii prawnej, Andrzej Kratiuk. Domniemane nieprawidłowości miały polegać m.in. na skupowaniu przez XI NFI i OFE Wintherthur akcji Instalu, co podnosiło znacznie ich kurs. Wcześniej Andrzej Kratiuk miał jakoby kupować papiery krakowskiej spółki od jednej ze spółek zależnych XI NFI. Sztuczne podniesienie ceny papierów Instalu pozwalało mu osiągać bardzo wysokie zyski na GPW.

O Ireneuszu Nawrockim było ostatnio głośno w związku ze sprawą jego rezygnacji ze stanowiska prezesa PZU Życie. 'Rzeczpospolita' pisze, że mogło się to wiązać z wynikami dochodzenia prowadzonego przez KPWiG.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Pzu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPWiG: doniesienie ws. manipulacji kursem Instalu Kraków