Czytasz dzięki

KPWiG: Nie ma ograniczeń w kupowaniu akcji PKN Orlen na giełdzie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-08-2005, 12:25

Inwestorzy indywidualni nie mieli ograniczeń w nabywaniu akcji PKN Orlen na giełdzie - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) Łukasz Dajnowicz.

Inwestorzy indywidualni nie mieli ograniczeń w nabywaniu akcji PKN Orlen na giełdzie - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) Łukasz Dajnowicz.

W swoim oświadczeniu majątkowym Włodzimierz Cimoszewicz napisał, że części inwestycji w akcje PKN Orlen w 2000 roku dokonał za pieniądze córki i zięcia mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem piątkowe "Życie Warszawy" twierdzi, że dotarło do dokumentów PKN Orlen i Nafty Polskiej, "z których jasno wynika, że obywatele USA i osoby na stałe tam mieszkające nie miały prawa obracać akcjami Orlenu".

"Polskie prawo nie przewiduje ograniczeń w nabywaniu akcji na rynku wtórnym dla obywateli amerykańskich, a marszałek Cimoszewicz kupił akcje na rynku wtórnym" - powiedział Dajnowicz.

Poinformował, że "zgodnie z oświadczeniem Cimoszewicza, akcje PKN Orlen kupił on od Nafty Polskiej w połowie 2000 r. w ramach transzy dla inwestorów indywidualnych (oferta została przeprowadzona na podstawie "Dokumentu Informacyjnego - oferta sprzedaży akcji PKN przez Naftę Polską"). Dokument przewidywał 2 transze. W transzy dla inwestorów indywidualnych nie było żadnych ograniczeń (akcje mogli nabywać obywatele polscy, jak i osoby nie posiadające polskiego obywatelstwa)".

Dodał, że druga transza była przeznaczona dla inwestorów instytucjonalnych, "a w jej ramach wyodrębniono subtranszę dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. To właśnie dla tej subtranszy wystawiono specjalny dokument ofertowy ("International Offering Circular").

"Życie Warszawy" wspomina właśnie o dokumencie oferty sprzedaży akcji PKN Orlen, sporządzonym przez Naftę Polską 30 czerwca 2000 r.

Z polskiego prawa wynika, że pewne zastrzeżenia pojawiają się też standardowo w prospektach emisyjnych przygotowywanych w związku z planowanym wprowadzeniem akcji spółki na giełdę.

Np. w prospekcie emisyjnym akcji PKO BP wpisano następującą formułę: "Akcje oferowane nie zostały i nie zostaną zarejestrowane zgodnie z amerykańską ustawą o papierach wartościowych lub innymi przepisami prawa obowiązującymi w jakimkolwiek innym państwie niż Rzeczpospolita Polska i nie mogą być oferowane lub sprzedawane w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz w innych państwach, gdzie taka rejestracja jest wymagana i nie została dokonana, ani też oferowane lub sprzedawane jakiejkolwiek +osobie amerykańskiej+ (zgodnie z definicją zawartą w Regulacji S) z wyjątkiem kwalifikowanych nabywców instytucjonalnych".

"Regulacja S" to amerykański akt prawny określający reguły ofert papierów wartościowych przeprowadzanych poza Stanami Zjednoczonymi bez rejestracji zgodnej z ustawą o papierach wartościowych z 1933 r. Przepisy określają, kto jest, a kto nie jest "osobą amerykańską" (czyli "U.S. person"): są to zarówno osoby fizyczne mieszkające w Stanach Zjednoczonych jak i przedsiębiorstwa.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane