KPWiG wznowiła postępowanie w sprawie zgody dla Recordati na zakup akcji Polfy Kutno

17-05-2004, 17:21

ISB: Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) wznowiła postępowanie w sprawie zgody na nabycie przez włoską firmę farmaceutyczną Recordati pakietu uprawniającego do przekroczenia 33% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki Polfa Kutno SA, podała KPWiG w komunikacie w poniedziałek.

W końcu kwietnia ówczesny przewodniczący KPWiG Jacek Socha mówił, że Komisja analizuje wniosek Recordati o zgodę na nabycia pakietu akcji polskiego producenta leków i nie wykluczał, że tę zgodę wycofa.

W złożonym 29 marca wniosku do KPWiG nie zawarto informacji o tym, że Recordati potrzebuje zgody Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), koniecznego ponieważ w niektórych segmentach Polfa Kutno ma ponad 20-procentowy udział. Polfa podała później, że jej udział rynkowy przekracza 20% w przypadku doustnych leków nawadniających oraz swoistych leków przeciwreumatycznych.

Recordati, która w kwietniowym wezwaniu skupiła 16,4% akcji Polfy Kutno SA, potwierdziła ostatnio nieoficjalne informacje mediów, że zwiększyła swój udział w Polfie do ok. 25,0%.

Recordati płaciło w wezwaniu 310 zł za walor polskiego producenta leków, natomiast później miała płacić powyżej 320 zł za walor, jak podawały nieoficjalnie media.

W poniedziałek za zamknięciu za akcję Polfy płacono na GPW 325,00 zł po wzroście o 0,31%.

“Parkiet” pisał wcześniej, że obecnie akcji spółki pozbywali się ci inwestorzy finansowi, którzy posiadali niewielkie pakiety Polfy Kutno. Duzi inwestorzy czekają na ogłoszenie wezwania przez konkurenta Recordati, amerykański koncern IVAX Corporation, który chce zaoferować 340 zł za akcję w wezwaniu na przełomie czerwca i lipca.

Recordati zadeklarowało po zakończeniu wezwania, że wciąż chce kupić 49,99% akcji Polfy. Kilka dni później IVAX obniżył minimalny poziom akcji Polfy Kutno, którego osiągnięcie w wyniku wezwania będzie uznane za ważne, do 55% z 75%.

Włosi proponują za akcje polskiego producenta gotówkę, a IVAX – część zapłaty w gotówce, a część w akcjach IVAX Corporation, która miałaby być notowana na warszawskiej giełdzie.

Przed wezwaniem Recordati w posiadaniu akcjonariuszy, których udział nie przekracza każdorazowo 5,0% ogólnej liczby akcji, znajdowało się 69,05% kapitału Polfy. Fundusz Pioneer Pekao Investment Management miał 14,11% akcji, ING NN OFE – 6,40%, PZU SA – 5,25%. (ISB)

tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPWiG wznowiła postępowanie w sprawie zgody dla Recordati na zakup akcji Polfy Kutno