KPWiG złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
06-06-2005, 18:57

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) skieruje we wtorek do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych akcjonariuszy PKN Orlen - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik KPWiG Łukasz Dajnowicz.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) skieruje we wtorek do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych akcjonariuszy PKN Orlen - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik KPWiG Łukasz Dajnowicz.

Sprawa może dotyczyć obowiązków informacyjnych akcjonariuszy spółki. Według spekulacji prasowych, akcjonariuszem który ich nie dopełnił, mógł być Kulczyk Holding. Dajnowicz nie podał szczegółów.

W październiku 2004 r. KPWiG rozpoczęła postępowanie w sprawie PKN Orlen. Miało ono wyjaśnić, czy akcjonariusze Orlenu, mający powyżej 5 proc. akcji tej spółki (w tym Kulczyk Holding), dopełniali obowiązków informacyjnych. Przedstawiciele Komisji informowali wówczas, że postępowanie miało związek z ujawnieniem tajnych notatek, z których wynikało, że mogło dojść do nabywania dużych pakietów akcji PKN Orlen przez znaczących akcjonariuszy z naruszeniem obowiązków informacyjnych.

Koncern zapewnia, że nie złamał prawa. "Obejmuje to także inwestycje czynione przez Grupę Kulczyk Holding w spółki publiczne" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie, podpisanym przez rzecznika prasowego Holdingu Izabelę Mościcką.

Zgodnie z art. 147 Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, kto osiągnął albo przekroczył 5 proc. akcji spółki publicznej, jest zobowiązany zawiadamiać o każdej zmianie liczby swoich akcji KPWiG oraz samą spółkę w ciągu 4 dni.

"Działając profesjonalnie i rzetelnie, udzieliliśmy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wszelkich informacji, udostępniliśmy również dokumenty. Potwierdzają one naszym zdaniem, że działaliśmy zgodnie z prawem i dopełniliśmy obowiązków informacyjnych wynikających z rozporządzenia o publicznym obrocie papierami wartościowymi" - stwierdza komunikat Kulczyk Holding.   

Przed rozpoczęciem postępowania wyjaśniającego, prowadzonego przez KPWiG, Kulczyk Holding informował o posiadanych akcjach płockiego koncernu w czerwcu 2002 roku. Podał wówczas, że posiada 5,6 proc. akcji PKN Orlen. Tymczasem według szacunków prasowych, Kulczyk Holding mógł mieć ponad 14 proc. akcji PKN Orlen.

Największymi akcjonariuszami PKN Orlen byli wówczas: Nafta Polska (17,3 proc. akcji), Skarb Państwa (10,2 proc.) Bank of New York (10,9 proc.) i OFE Commercial Union (5,8 proc.).

W październiku 2004 r. prasa pisała, że w przeprowadzonej w sierpniu 2003 roku rozmowie z szefem Agencji Wywiadu Zbigniewem Siemiątkowskim Jan Kulczyk wyraził obawę, że wstrzymanie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej źle odbiło się na wartości jego akcji PKN Orlen, które kosztowały go 300 mln USD. Ta kwota była podstawą prasowych spekulacji dotyczących kupna większego pakietu akcji PKN Orlen.

Na początku listopada 2004 r. Kulczyk Holding poinformował o zmniejszeniu posiadanej liczby akcji PKN Orlen z 5,6 proc. do 4,78 proc. (to oznaczało, że spółki nie dotyczyły już obowiązki informacyjne, jakie mają akcjonariusze z ponad 5-proc. udziałem w kapitale akcyjnym).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KPWiG złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie PKN Orlen