Kraje BRIC wciąż szybko rosną

opublikowano: 28-02-2012, 00:00

PROGNOZY

MARK MOBIUS

prezes Templeton Emerging Markets Group

Wciągu najbliższej dekady rynki wschodzące mogą znacząco urosnąć w porównaniu z ich obecnymi rozmiarami, a ich łączna wartość może przekroczyć łączną wartość rynków akcji w USA, Japonii i Europie. Od 1986 r., w którym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) podjęła działania mające na celu promocję rozwoju rynków kapitałowych w mniej rozwiniętych gospodarczo krajach, kraje rozwijające się przeobraziły się z tanich producentów w szybko rosnące gospodarki dysponujące potężnymi rynkami konsumenckimi. W przyszłości znaczenie popytu krajowego dla rozwoju rynków wschodzących będzie jeszcze większe, ponieważ dynamika gospodarek rozwiniętych będzie spadać pod wpływem problemów budżetowych.

Kluczowy wpływ na wzrost konsumpcji krajowej na rynkach wschodzących będą miały rosnące zarobki i młodsza pracująca populacja. Rządy będą także musiały odpowiednio zająć się stymulacją wzrostu zatrudnienia oraz problemem nierówności płacowych. Wszystkie kraje rozwijające się, w tym tzw. kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), utrzymają długoterminowy trend wzrostowy.

Każdy z rynków wschodzących ma własny wyjątkowy charakter i w różny sposób reaguje na zmiany warunków. Dotychczas inwestowaliśmy i nadal chcemy inwestować na wszystkich rynkach wschodzących, ze szczególnym naciskiem na nowe rynki wschodzące („frontier markets”). Oprócz sektorów powiązanych z konsumpcją kluczowym obszarem, na którym się koncentrujemy, jest rynek surowców, z uwagi na utrzymujący się popyt ze strony rozwijających się gospodarek oraz ograniczenie podaży w skali globalnej.

Wzrost gospodarczy na wielu nowych rynkach wschodzących jest cały czas bardzo mocny; tempo rozwoju jest szybsze na tle niektórych rynków wschodzących i znacznie szybsze na tle gospodarek rozwiniętych. Szybki rozwój dotyczy nie tylko samych gospodarek, ale także rynków kapitałowych, które znacząco zyskują na rozmiarze i płynności. Wśród nowych rynków wschodzących jest wielu wiodących producentów ropy naftowej, gazu i metali szlachetnych, którzy mają wszelkie możliwości, by zyskiwać na rosnącym światowym popycie na te surowce. W miarę rozwoju gospodarek tych krajów będą rosły także ich inwestycje w infrastrukturę, co będzie źródłem atrakcyjnych możliwości w branżach związanych z budownictwem, transportem, bankowością, finansami i telekomunikacją. Rosnąca konsumpcja daje tym gospodarkom potężną siłę nabywczą i potencjał wzrostowy.

Korzystny wpływ na nowe rynki wschodzące mają i nadal będą miały znaczące inwestycje dużych rozwijających się gospodarek, takich jak Chiny, Indie, Rosja czy Brazylia. Czynniki stymulujące wzrost gospodarczy nowych rynków wschodzących są zróżnicowane, np. Botswana, jeden z największych na świecie eksporterów diamentów, wprowadza na swój rynek centra telefonicznej obsługi klientów i ośrodki przetwarzania danych. Kazachstan natomiast, bogaty w ropę i inne surowce naturalne, notuje znaczące inwestycje w rozbudowę infrastruktury. Tak duże zróżnicowanie tematów inwestycyjnych na nowych rynkach wschodzących gwarantuje dużą dywersyfikację portfela.

Inwestorzy zaczęli zdawać sobie sprawę z rosnącego udziału dużych gospodarek wschodzących, takich jak Chiny czy Indie, w globalnym PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kraje BRIC wciąż szybko rosną