Kraje UE uzgodniły treść decyzji o sankcjach za kryzys na Krymie

PAP
opublikowano: 12-03-2014, 18:43

Kraje UE wstępnie uzgodniły treść decyzji dotyczącej wprowadzenia sankcji wizowych i finansowych wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, poinformowały w środę PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Projekt dokumentu, opracowany przez jedną z grup roboczych Rady UE, kraje zaakceptowały w ramach tzw. procedury milczenia. Oznacza ona, że jeśli żaden kraj nie zgłosi uwag do projektu, uznaje się go za uzgodniony.

Decyzja o wprowadzeniu sankcji w życie może zapaść na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w najbliższy poniedziałek w Brukseli, o ile do tego czasu nie wydarzy się nic, co dawałoby nadzieję na rozwiązanie kryzysu na Krymie, jak np. podjęcie negocjacji czy wycofanie rosyjskich wojsk do baz.

Już w ubiegłym tygodniu na szczycie UE w Brukseli przywódcy zapowiedzieli, że jeśli w ciągu najbliższych dni nie dojdzie do "deeskalacji kryzysu" na Ukrainie, Unia wprowadzi sankcje wizowe i finansowe wobec odpowiedzialnych za rosyjską interwencję na Krymie.

Unijne restrykcje - polegające na zakazie podróżowania do UE osób odpowiedzialnych za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zamrożeniu ich aktywów finansowych - będą potraktowane jako odpowiedź na zaplanowane na niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. UE uważa planowane referendum za nielegalne.

Według źródeł dyplomatycznych ciągle trwają prace nad sporządzeniem listy osób, które zostaną objęte sankcjami. Na "czarnej liście" nie znajdą się raczej nazwiska prezydenta Władimira Putina czy też szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, aby nie zamykać kanałów komunikacji z Moskwą. "Wydaje się, że mówimy jednak przede wszystkim o sankcjach wobec Ukraińców, którzy zdradzili państwo, czyli o członkach władz Autonomicznej Republiki Krymu" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość dyplomata UE.

Wprowadzenie sankcji wymaga jednomyślności krajów UE. Niektóre rodzaje, jak embargo na broń czy zakaz podróżowania, są wdrażane bezpośrednio przez państwa członkowskie jedynie na podstawie decyzji Rady UE (przedstawicieli rządów). Z kolei sankcje gospodarcze, jak zamrożenie aktywów czy zakaz eksportu, wymagają przyjęcia dodatkowego rozporządzenia Rady, które jest wiążące dla obywateli UE i przedsiębiorstw. Takie rozporządzenie zazwyczaj wchodzi w życie dzień po publikacji w Dzienniku Oficjalnym UE.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane