Kraje zamożne i biedniejsze będą wspólnie działać w walce z kryzysem

PAP
opublikowano: 12-10-2008, 19:30

Z okazji jesiennej konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie państwa G20, grupy zrzeszającej najzamożniejsze kraje świata i największe kraje rozwijające się, uzgodniły w weekend, że będą koordynować działania na rzecz wyjścia z kryzysu finansowego.

Do grupy G20 należy siedem państw-największych potęg gospodarczych (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Kanada i Japonia), oraz najważniejsze kraje rozwijające się, tzw. wschodzące rynki, jak Chiny, Indie, Brazylia, Meksyk i Korea Południowa.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych z tych krajów obiecali w sobotę koordynować swoje działania w celu przezwyciężenia kryzysu, aby zapobiec rozszerzeniu się go z sektora finansowego na cała gospodarkę, co groziłoby światową recesją.

We wspólnym oświadczeniu kraje te przyrzekły "przezwyciężyć finansowe zamieszanie i pogłębiać współpracę w celu poprawy regulacji, nadzoru i ogólnego funkcjonowania światowych rynków finansowych".

Nie uzgodniły jednak żadnego konkretnego planu, jak to zrobić, podobnie jak wcześniej kraje grupy G7.

Głównym objawem kryzysu jest obawa banków przed udzielaniem kredytu sobie nawzajem wskutek nagromadzenia niespłacalnych długów. Sytuacja w poszczególnych krajach różni się jednak - np. w niektórych rynek kredytów hipotecznych nie załamał się, tak jak w USA, co utrudnia opracowanie wspólnego planu ratunkowego.

W niedzielę prezes Banku Światowego, Robert Zoellick, zwrócił uwagę, że w wyniku kryzysu, dotknięte nim kraje wysoko rozwinięte nie będą skłonne pomagać krajom biedniejszym, które od dłuższego czasu cierpią z powodu wysokich cen paliw i żywności. "Dla biednych, koszt kryzysu może rozciągać się na całe życie" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Kraje zamożne i biedniejsze będą wspólnie działać w walce z kryzysem