Krajobraz na GPW po sezonie wyników

  • Grzegorz Pułkotycki
01-04-2015, 16:10

Grzegorz Pułkotycki, CFA, zastępca Dyrektora Departament Doradztwa Inwestycyjnego Dom Maklerski BZ WBK Bank Zachodni WBK

         Z perspektywy wyników finansowych spółek notowanych na GPW 4Q`14 okazał się całkiem niezły. Mimo, iż był to kolejny kwartał spowolnienia polskiej gospodarki w wynikach spółek można znaleźć sporo pozytywnych niespodzianek. Były one udziałem głównie podmiotów o średniej i małej kapitalizacji choć również wśród blue chipów odnotować należy solidne rezultaty takich spółek jak np. Alior Bank, PGNiG, Energa czy Enea. Z kolei osiągnięcie w marcu przez mWIG40 poziomów najwyższych od 7 lat koresponduje z jakością wyników prezentowanych przez te spółki – lista tych, które zaraportowały bardzo dobre rezultaty jest długa, a wymienić można np. Amikę, Apatora, Budimex, CCC, ING, Kruka, Neukę czy TVN. Wreszcie w gronie spółek z sWIG80 można dostrzec zarówno te, które kontynuują pozytywną passę obserwowaną w poprzednich kwartałach (AB, Impexmetal, Monnari), jak i te, które jeszcze rozczarowują. Jednak sprzyjające otoczenie makroekonomiczne oraz relatywnie niskie wyceny powodują, iż ten rok może należeć właśnie do segmentu podmiotów skupionych w sWIG-u. Z kolei generalna poprawa wyników polskich blue chipów jest możliwa wtedy, gdy z jednej strony banki przejdą przez trudny okres kompresji marży odsetkowej wywołanej spadkami stóp procentowych, a jednocześnie impulsem dla spółek surowcowych będzie odbicie cen na rynku towarowym. W przypadku banków to perspektywa raczej II półrocza podczas gdy na kształtowanie się koniunktury na rynku surowcowym będzie uzależnione od tempa rozwoju gospodarki chińskiej i zmiany wartości amerykańskiego dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Pułkotycki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Krajobraz na GPW po sezonie wyników