Krajobraz poprzemysłowy (GALERIA)

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 27-06-2011, 10:08

Nowojorska SoHo czy brytyjskie Docklands to kolebki zapoczątkowanej w latach 60. XX wieku mody na lofty.

Choć na świecie lofty — nowoczesne mieszkania w dawnych fabrykach, poprzemysłowych budynkach, magazynach, halach, a nawet wojskowych koszarach — mają już kilkudziesięcioletnią tradycję, to w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno.

Wyświetl galerię [1/5]

Ghelamco Woronicza Qbik.

Początkowo w Stanach Zjednoczonych lofty zasiedlali ubodzy artyści, którzy, nie mając pieniędzy na kupno "normalnych" mieszkań, adaptowali na swoje potrzeby opuszczone fabryki. Dziś za luksus mieszkania w odremontowanej przędzalni, szwalni czy innym zakładzie przemysłowym trzeba niejednokrotnie słono zapłacić.

Łódź dała przykład

Jedną z pierwszych takich inwestycji w Polsce była rozpoczęta w 2006 r. przez Opal Property Developments budowa Loftów u Scheiblera w Łodzi. Po czterech latach (budowa zakończyła się w maju 2010 r.) w pofabrycznym kompleksie Karola Scheiblera powstało 421 loftów, jedno-, dwu- i trzypoziomowych (od 40 do ponad 200 mkw.).

Ponieważ nie każdemu odpowiada bardzo surowy klimat tradycyjnych loftów, deweloperzy coraz łaskawszym okiem spoglądają na inwestycje typu sof-loft. Pierwszym takim projektem są warszawskie lofty Woronicza Qbik, budowane przez Ghelamco. Idea soft-loftów polega na stworzeniu budynków o charakterze i trendach aranżacyjnych takich samych jak przy zwykłych loftach, ale z tą różnicą, że mieszkania lub całe osiedla buduje się od podstaw. Kompleks na warszawskim Służewcu Przemysłowym będzie się składał z czterech budynków o różnych wysokościach: jedenasto-, dziesięcio-, ośmio- i sześciopiętrowego. Będzie w nich 350 mieszkań, w tym 183 dwupoziomowe.

— Takie projekty zapewniają najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, często niemożliwe do wprowadzenia w tradycyjnych loftach aranżowanych w starych magazynach bądź fabrykach. Woronicza Qbik to przede wszystkim duże, nawet 6-metrowe okna, ogromna przestrzeń, zwłaszcza w mieszkaniach dwupoziomowych, i proste formy. Nabywcy mają zagwarantowany charakterystyczny loftowy klimat i wysoki standard. Ceny zaczynają się od ponad 8 tys. złotych za metr kwadratowy — zachwala Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Więcej w dodatku dla prenumeratorów "Business Class"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Krajobraz poprzemysłowy (GALERIA)