Krajowa SKOK przekazuje środki dla członków SKOK Wspólnota

DI, PAP
opublikowano: 28-10-2014, 15:41

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa przekazała ponad 25,7 mln zł na zaspokojenie roszczeń członków SKOK Wspólnota, których nie pokryły gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - podał rzecznik Kasy Krajowej. KNF w lipcu wystąpiła do sądu o upadłość SKOK Wspólnota.

"Działania Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej mają na celu to, aby żaden z członków SKOK Wspólnota nie stracił ani złotówki ze swoich depozytów złożonych w tej Kasie" - podkreślił rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski we wtorkowym komunikacie.

"Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (...) informuje, że w dniu 27 października 2014 r., działając w porozumieniu z Zarządcą masy upadłości SKOK +Wspólnota+ w upadłości układowej (...) sfinansowała wydatki na pokrycie roszczeń członków SKOK Wspólnota z tytułu zgromadzonych w niej środków pieniężnych w takim zakresie, w jakim środki te nie były objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego" - napisał Dunajski. Wyjaśnił, że chodzi o 25,7 mln zł.

Jak dodał, środki te będą przekazywane członkom SKOK Wspólnota przez zarządcę po potwierdzeniu identyfikujących ich danych oraz po weryfikacji i ustaleniu wysokości roszczenia danego członka SKOK.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Wspólnota 18 lipca 2014 r. Wystąpiła wówczas do Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Kasy. Jako powód podała brak perspektyw poprawy sytuacji Kasy. Według KNF Kasa ta znalazła się w najtrudniejszej sytuacji finansowej w systemie SKOK. Od 2008 r. nieprzerwanie wykazywała ujemne fundusze własne, a jej działalność depozytowo–pożyczkowa przynosiła narastające straty. Stan kasy został dodatkowo ujawniony i zweryfikowany przez zarządcę komisarycznego i biegłych rewidentów.

W związku z tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił wypłaty deponentom Kasy zgromadzonych przez nich środków do limitu gwarancyjnego, wynoszącego równowartość w złotych kwoty 100 tys. euro, czyli do 414 tys. 790 zł. Do obliczenia równowartości euro w złotych przyjęto kurs średni NBP z dnia zawieszenia działalności Kasy, tj. z 18 lipca 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Krajowa SKOK przekazuje środki dla członków SKOK Wspólnota