Krajowa Spółka Cukrowa rozpoczęła wypłaty za buraki

PAP
opublikowano: 27-10-2008, 16:11

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (KSC) rozpoczęła w poniedziałek wypłatę należności za buraki skupione w kampanii 2008/2009. W tym roku surowiec dostarczy spółce 17 tysięcy plantatorów.

"Jako pierwsi pieniądze otrzymali plantatorzy z Oddziałów +Cukrownia Dobrzelin+ w Łódzkiem oraz +Cukrownia Nakło+ w Kujawsko- Pomorskiem - zakładów, które przystąpiły do kampanii już pod koniec września. Termin wypłat jest zgodny z umowami kontraktacyjnymi przewidującymi rozpoczęcie płatności w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia przez rolnika zakończenia dostawy lub wystawienia faktury VAT" - powiedział PAP Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC.

W pierwszej transzy plantatorzy dostają 90 procent należności. Ostateczne rozliczenie wynagrodzenia za buraki kwotowe ma nastąpić do końca stycznia 2009 r., a według szacunków wartość surowca wyniesie blisko 380 mln zł.

"W tym roku kampanię prowadzi 7 cukrowni KSC zlokalizowanych na terenie sześciu województw. Potrwa ona do końca grudnia, a w jej trakcie planujemy kupić 3,3 mln ton buraków, z których wytworzymy około 500 tys. ton cukru kwotowego" - dodał Wróblewski.

Zgodnie z przepisami unijnymi, za tonę buraków standardowych, o zawartości cukru rzędu 16 procent, rolnicy otrzymują w tym roku równowartość 27,83 euro, czyli 94,5 zł (przeliczanych po kursie 1 euro - 3,3747 zł ogłoszonym na początku października przez Europejski Bank Centralny).

Jeśli plantator dostarczy całość zakontraktowanego surowca, dostaje dodatkowo premię w wysokości 0,17 euro od tony buraków. Jego wynagrodzenie wzrośnie również wtedy, gdy zawartość cukru będzie wyższa od standardowych 16 procent (w przypadku 17 proc. cena tony buraków wyniesie 102,37 zł).

W obecnej kampanii powyższe ceny dotyczą zarówno buraków kwotowych jak i przemysłowych, ponieważ KSC zadeklarowała, że kupi od rolników całość zebranego surowca, w tym również nadwyżki ponad kwoty określone w umowach kontraktacyjnych.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu (koncern KSC "Polski Cukier" S.A.) powstała w 2002 r. i jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma dysponuje blisko 40-procentowym udziałem w rynku krajowym i 4-procentowym udziałem w rynku całej Unii Europejskiej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Krajowa Spółka Cukrowa rozpoczęła wypłaty za buraki