Czytasz dzięki

Krajowe Biuro Wyborcze: kilka przypadków łamania ciszy wyborczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-09-2005, 20:54

Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) do późnych godzin popołudniowych w sobotę zanotowało kilka przypadków łamania ciszy wyborczej, polegających głównie na rozdawaniu ulotek kandydatów do parlamentu - poinformował PAP ekspert Biura, Krzysztof Lorentz.

Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) do późnych godzin popołudniowych w sobotę zanotowało kilka przypadków łamania ciszy wyborczej, polegających głównie na rozdawaniu ulotek kandydatów do parlamentu - poinformował PAP ekspert Biura, Krzysztof Lorentz. 

    Ekspert zaznaczył, że trudno w takich przypadkach o łamanie ciszy oskarżać komitety czy sztaby wyborcze. "Jeśli miały miejsce jakieś incydenty, były kolportowane jakieś materiały wyborcze, nie jest to objaw złej woli sztabu czy komitetu wyborczego, ale raczej inicjatywa pojedynczych osób, często wynikająca z niewiedzy" - powiedział Lorentz.

    Dodał, że kilka zgłoszeń KBW odebrała w godzinach przedpołudniowych, potem praktycznie ich nie było. Lorentz jednak zastrzegł, że nie o wszystkich przypadkach KBW jest informowana,  bo dotyczą one zdarzeń na terenie całego kraju.

    Do niektórych legniczan trafiły w sobotę w formie poczty elektronicznej materiały agitujące za jednym z kandydatów do parlamentu. Informatycy obsługujący Okręgową Komisję Wyborczej w Legnicy ustalili, że wysłano je z serwera w USA. "O tym przypadku złamania ciszy zawiadomiono Państwową Komisję Wyborczą" - poinformowała PAP Małgorzata Zając z legnickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

    W Gdyni policja znalazła ok. 50 częściowo zniszczonych plakatów jednej z partii. Sprawcy incydentu dotąd nie ustalono. "Ok. 30 z tych plakatów zostało prawdopodobnie zerwanych, reszta sama poodlepiała się i spadła" - powiedziała PAP Marta Rytwińska z biura prasowego pomorskiej policji.

    Policja wrocławska sprawdzała natomiast informację o agitacji i rozdawaniu ulotek na ulicy Litewskiej tego miasta. "Pojawiły się tam materiały reklamowe jednego z ugrupowań. Policjanci, którzy przybyli na miejsce nie zatrzymali mężczyzn, którzy zajmowali się agitacją i rozrzucali ulotki" - dodał powiedział Artur Falkiewicz z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Do łamania ciszy wyborczej doszło też w Sieradzu i Zduńskiej Woli (Łódzkie). W centrum Sieradza kilku mężczyzn krótko po północy z piątku na sobotę rozlepiało plakaty jednej z partii i zaklejając plakaty innej. "Sprawcy odjechali samochodem, którego właściciel został już ustalony. Będzie prowadzone postępowanie w sprawie wykroczenia" - poinformowała PAP nadkom. Joanna Kącka z biura prasowego łódzkiej policji.

    Natomiast do policji w Zduńskiej Woli zgłosił się w sobotę przed południem mieszkaniec miasta, który zauważył nad ranem osobę rozlepiającą na słupie plakaty jednego z kandydatów na senatora. Trwa ustalanie sprawcy tego wykroczenia.

    Od godz. 24. w piątek do godz. 20. w niedzielę, gdy zakończy się głosowanie, obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie zakazane jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów.

    Ponadto zakazana są wszelkie formy agitacji wyborczej. Nie można zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek. Zabroniona jest agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których te lokale się znajdują.

    Zgodnie z ordynacją wyborczą, ten kto w czasie ciszy wyborczej poda wyniki przedwyborczych sondaży podlega karze grzywny od 500 tys. do 1 mln zł. Grzywna grozi także za prowadzenie agitacji w czasie ciszy wyborczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane