Krajowe byki nie chcą większego odpoczynku

Konrad Sobiecki
opublikowano: 29-07-2009, 17:32

Po dwóch spadkowych sesjach krajowe byki powiedziały: „dosyć” i przystąpiły do ataku. WIG20 zbliżył się do silnego czerwcowego oporu 2043 pkt.

Wspierały je zachodnie giełdy i amerykańskie kontrakty terminowe, które w szybkim tempie odrabiały straty. W południe WIG20 był już na 1-procentowym plusie. Dobra passa optymistów nie trwała jednak długo. Po południu byki słabły czekając na decyzję RPP i ważnych danych makro z USA. Rada stóp procentowych nie zmieniła, natomiast zamówienia na dobra użytku trwałego obrazujące kondycję amerykańskiej gospodarki okazały się bliskie oczekiwaniom. Brak dobrych wiadomości zaowocował stopniowym obsuwaniem się indeksów.

Ostatecznie WIG20 zakończył sesję na 0,3-procentowym plusie. Wzrosty niewiele wnoszą do całościowego obrazu rynku. Najbliższym wsparciem dla indeksu blue chipów pozostaje psychologiczny poziom 2000 pkt, zaś opór to 2043 pkt. Przed piątkową publikacją amerykańskiego PKB za II kw. trzeba się przygotować na duże wahania indeksów.

Z dużych spółek od rana mocno drożały akcje PKN Orlen. Na wcześniejszych, trzech sesjach papiery rafinerii taniały jednak w reakcji na publikację szacunkowych wyników operacyjnych drugiego kwartału. Środowej zwyżce Orlenu nie przeszkadzała przecena ropy na świecie o 1,5 proc. Na wyróżnienie zasługuje też Agora. Przez ostatnie osiem sesji papiery wydawcy „Gazety Wyborczej” dały zarobić aż 20 proc. Najwyraźniej inwestorzy wierzą, że branża mediowa najgorsze ma już za sobą.

Na drugim biegunie, przy dużych obrotach, WIG20 dołowały akcje TPSA. Inwestorów nie ucieszyły publikacje wyników finansowych drugiego kwartału. Spółka negatywnie zaskoczyła wynikiem operacyjnym, ale wypracowała lepszy od prognoz zysk netto. Wyniósł on 374 mln zł (konsensus rynkowy to 354 mln zł). Być może rynkowi nie spodobała się również informacja o niewypłaceniu kolejnej dywidendy w 2009 roku.

Od blue chipów lepiej radziła sobie druga liga spółek. Na szczególną uwagę zasłużyły papiery Energopolu. To echo wtorkowej wiadomości dotyczącej wygranego przetargu.  Dobrze zachowywały się również papiery Vistuli. Po długich negocjacjach zarządowi odzieżowej spółki udało się porozumieć z Fortis Bankiem w sprawie zobowiązań zaciągniętych na zakup akcji jubilerskiego Kruka. Na spłatę 50 mln zł spółka ma czas do 2012 r., a na zwrot blisko 200 mln zł - do 2018 r.

Na szczególną uwagę zasługuje SKOK. Akcje spółki finansowej przy podwyższonych obrotach podskoczyły o kolejne 30 proc. Przez tydzień dały one zarobić już 600 proc.! Do środowej sesji na rynek nie dotarła żadna istotna informacja, która stałyby za tak dużym zainteresowaniem papierów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane