Krajowe byki nie chcą większego odpoczynku

Konrad Sobiecki
opublikowano: 30-07-2009, 00:00

Po dwóch spadkowych sesjach krajowe byki powiedziały: "dosyć" i przystąpiły do ataku. Wspierały je giełdy zachodnie i amerykańskie kontrakty terminowe, które w szybkim tempie odrabiały straty. W południe WIG20 był już na 1-procentowym plusie. Dobra passa optymistów nie trwała jednak długo. Po południu byki słabły, czekając na decyzję RPP i ważne dane makro z USA. Rada stóp procentowych nie zmieniła, natomiast zamówienia na dobra użytku trwałego obrazujące kondycję amerykańskiej gospodarki okazały się bliskie oczekiwaniom. Brak dobrych wiadomości zaowocował stopniowym obsuwaniem się indeksów.

Ostatecznie WIG20 zakończył sesję na 0,3-procentowym plusie. Wzrosty niewiele wnoszą do całościowego obrazu rynku. Najbliższym wsparciem dla indeksu blue chipów pozostaje psychologiczny poziom 2000 pkt, zaś opór to 2043 pkt. Przed piątkową publikacją amerykańskiego PKB z II kw. trzeba się przygotować na duże wahania indeksów.

Z dużych spółek od rana mocno drożały akcje PKN Orlen. Na wcześniejszych trzech sesjach papiery rafinerii taniały jednak w reakcji na publikację szacunkowych wyników operacyjnych z drugiego kwartału. Środowej zwyżce Orlenu nie przeszkadzała przecena ropy na świecie o 1,5 proc. Na wyróżnienie zasługuje też Agora. Przez ostatnie osiem sesji papiery wydawcy "Gazety Wyborczej" dały zarobić aż 20 proc. Najwyraźniej inwestorzy wierzą, że branża mediowa najgorsze ma już za sobą.

Na drugim biegunie, przy dużych obrotach, WIG20 dołowały akcje TP. Inwestorów nie ucieszyły publikacje wyników finansowych z drugiego kwartału. Spółka negatywnie zaskoczyła wynikiem operacyjnym, ale wypracowała lepszy od prognoz zysk netto. Wyniósł on 374 mln zł (konsensus rynkowy to 354 mln zł). Być może rynkowi nie spodobała się również informacja o niewypłaceniu kolejnej dywidendy w 2009 roku.

Od blue chipów lepiej radziła sobie druga liga spółek. Na szczególną uwagę zasłużyły papiery Energopolu. To echo wtorkowej wiadomości dotyczącej wygranego przetargu. Dobrze zachowywały się również papiery Vistuli. Po długich negocjacjach zarządowi odzieżowej spółki udało się porozumieć z Fortis Bankiem w sprawie zobowiązań zaciągniętych na zakup akcji jubilerskiego Kruka. Na spłatę 50 mln zł spółka ma czas do 2012 r., a na zwrot blisko 200 mln zł — do 2018 r.

Na szczególną uwagę za- sługuje SKOK. Akcje spółki finansowej przy podwyższonych obrotach podskoczyły o kolejne 30 proc. Przez tydzień dały one zarobić już 600 proc.! Do środowej sesji na rynek nie dotarła żadna istotna informacja, która stałaby za tak dużym zainteresowaniem papierami.

Konrad Sobiecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu