Krajowe byki zdobyły nowe tegoroczne szczyty

Konrad Sobiecki
opublikowano: 25-08-2009, 17:52

Chociaż początkowo sytuacja na GPW nie wyglądała zbyt optymistycznie, inwestorzy wyciągnęli WIG20 do nowego tegorocznego maksimum.

Po mocnych spadkach na Dalekim Wschodzie i zniżce kontraktów na amerykańskie indeksy GPW nie miała dużych szans na udany początek handlu. Sytuację pogarszały poranne spadki na rynkach surowcowych. Krajowe byki nie dały jednak za wygraną i niemal od razu przystąpiły do ataku. Przed południem wsparła je znacznie lepsza od prognoz lipcowa sprzedaż detaliczna w Polsce (wzrost o 5,7 proc. rok do roku, a oczekiwano 0,9 proc.). To podbudowało optymistów i zaowocowało osiągnięciem przez WIG20 nowego tegorocznego maksimum na 2300 pkt. To był jednak tylko krótki pokaz możliwości kupujących. Po południu kursy amerykańskich kontraktów zazieleniły się i - podobnie jak w poniedziałek - po rozpoczęciu handlu przez inwestorów zza wielkiej wody nasze indeksy poszybowały jeszcze wyżej. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,3 proc. ustanawiając nowy rekord w tym roku - 2317 pkt. To już szósta z rzędu sesja udana dla właścicieli akcji. Obroty były wysokie i przekroczyły 1,5 mld zł.

Wśród blue chipów na szczególną uwagę zasłużyły banki z BRE, Pekao i WBK na czele. WIG-Banki okazał się najszybciej drożejącym subindeksem na GPW. Od rana indeksy dołował KGHM. Powód? Po poniedziałkowej sesji lubiński koncern ogłosił korektę tegorocznego budżetu. Polska Miedź, co prawda, zwiększyła o 6,6 proc. prognozę przychodów w stosunku do oficjalnej projekcji finansowej (wyniosą 9,66 mld zł), a zysk netto o 2,3 proc. (do 1,95 mld zł), ale analitycy poczuli się tym rozczarowani. Kurs dołował także spadek cen miedzi. Czerwony kruszec taniał na skutek obaw o słabnący popyt na metale w Chinach i rosnący poziom zapasów. Słabo radziły sobie papiery PKN Orlen. Paliwowej firmie szkodziła korekta na rynku czarnego złota, czyli ropy (w poniedziałek kurs ropy wzrósł do 10-miesięcznego rekordu).

Wśród mniejszych spółek wyróżnił się Mirbud. Skierniewicka spółka pochwaliła się właśnie zdobyciem kontraktu na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Hal Targowych w Warszawie. Wartość umowy to 135,4 mln zł. Błyszczał również Intersport. W ostatnich 9 sesjach na walorach dystrybutora sprzętu sportowego można było zarobić 60 proc.  Ze spółki nie wypłynęła żadna oficjalna informacja, która stałaby za tymi wzrostami. Dużym zainteresowaniem znów cieszyły się akcje Asseco Bussines Solutions. Lubelska informatyczna spółka poinformowała, że portfel zamówień na 2009 r. ma wartość 123,7 mln zł. Wyniki spółki w br. mogą okazać się porównywalne rok do roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu