Czytasz dzięki

Krajowe towarzystwa bronią portfeli, ale bez większego skutku

Anna Borys
opublikowano: 17-01-2008, 00:00

To najsłabszy okres dla polskich towarzystw inwestycyjnych od co najmniej pięciu lat. Klienci masowo umarzają jednostki. Warto jednak podkreślić, że styczeń jest istotnie gorszy od poprzedniej fali spadkowej. Wtedy z TFI klienci wypłacili odpowiednio w listopadzie 1,57 mld zł i w grudniu 897 mln zł. Nic dziwnego, bo produkty działające na warszawskim parkiecie pokazują fatalne wyniki, a zyski klientów z ostatnich lat topnieją w oczach.

Najsłabiej z trudną obecnie sytuacją radzi sobie AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz akcji. Jego portfel stracił na wartości w tym okresie 16,16 proc. Niewiele lepszy jest Fortis subfundusz Fortis Akcji. Jego klienci są 15,62 proc. do tyłu w ostatnim roku. Najsłabszą trójkę zamyka Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego. Poniósł on stratę

na aktywach rzędu -15,19 proc.

W najgorszej sytuacji są jednak klienci, którzy weszli do funduszy blisko szczytu. W sytuacji nie do pozazdroszczenia są klienci Fortis subfundusz Fortis Akcji. Wartość jego jednostki inwestycyjnej zjechała w ostatnim półroczu o 39,3 proc. PZU Akcji Małych i Średnich Spó-łek nie jest dużo lepszy, bo jego portfel jest o 37,99 proc. szczuplejszy. Słabo zachowywał się także DWS Polska Top 25 Małych Spółek. Jego klienci ponieśli stratę na poziomie -37,55 proc.

Niestety, nie ma perspektyw na szybkie, równie dynamiczne odbicie. W USA jest sezon wynikowy. Największe banki publikują swoje raporty. Zazwyczaj okazuje się, że straciły one znacznie więcej na ryzykownych kredytach hipotecznych, niż wcześniej deklarowały. Jako ostatni raport opublikuje Goldman Sachs dopiero 13 marca.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane