Krajowi inwestorzy nie wierzą w pomoc Fedu

Anna Borys
opublikowano: 08-01-2008, 00:00

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie nie przyniósł przełomu oczekiwanego przez wielu graczy. Wciąż przeważali sprzedający, a sesja zamknęła się na dużym minusie. Główny indeks giełdowy WIG zjechał aż o 2,1 proc. Wskaźnik blue chipów stracił 1,5 proc. Najbardziej oberwały małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 zjechał o 3,3 proc., a sWIG80 — 2,2 proc.

Sygnał do pozbywania się akcji krajowych firm znów przyszedł z USA. Jeszcze w piątek ujawniono tam znacznie niższą niż prognozowano liczbę nowych miejsc pracy. Automatycznie pogłębiły się spekulacje o początku recesji, co natychmiast przełożyło się na tamtejsze indeksy. Oliwy do ognia dolał Martin Feldstein, znany i ceniony ekonomista z Uniwersytetu Harvarda, szef National Bureau of Economic Research zajmującego się badaniem cykli koniunkturalnych. Uznał on, że prawdopodobieństwo recesji w USA przekroczyło 50 proc. Jego zdaniem, sytuację może uratować nie kolejne cięcie stóp procentowych, ale obniżenie podatków.

W poniedziałek amerykańscy inwestorzy powstrzymali lęk i obawy. Na początku sesji pojawili się odważniejsi gracze, którzy kupowali mocno przecenione w tym roku akcje. Wielu z kupujących liczy, że amerykański bank centralny Fed już wkrótce podejmie decyzję o obniżeniu stóp procentowych o kolejne 50 pkt. baz. To z jednej strony obniżyłoby opłacalność depozytów, z drugiej — ulżyło zadłużonym po uszy Amerykanom. W konsekwencji mogłaby się poprawić sytuacja na Wall Street. Poniedziałkowe nastroje inwestorów z USA poprawiły także spadki ceny ropy.

Dobre otwarcie za oceanem nie pomogło jednak warszawskiej giełdzie — jednej z najsłabszej na Starym Kontynencie. GPW ciągnęły w dół głównie banki. Przy najwyższych obrotach (141 mln zł) kurs Pekao zanurkował o 3,8 proc. Również notowania państwowego PKO BP zapikowały — o 2,5 proc.

Na drugim biegunie znalazł się budowlany Fon. Jego akcje podrożały o 22,2 proc., przy rekordowych obrotach rzędu 48 mln zł. Inwestorzy w ten sposób konsumowali wiadomość o środowym splicie akcji bydgoskiej firmy.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu