7,2 mln zł na parkingi „parkuj i jedź”dla Krakowa

AR
opublikowano: 28-09-2017, 14:44
aktualizacja: 28-09-2017, 14:44

W stolicy Małopolski powstaną trzy nowe parkingi dla osób, które przesiądą się z samochodu, roweru, a nawet pojazdu elektrycznego, do pojazdów komunikacji publicznej. Miejska spółka otrzyma na nie 7,2 mln zł unijnego wsparcia.

Trzy inwestycje planowane przez Miejską Infrastrukturę, spółka miejska zarządzającą w imieniu urzędu miasta siecią parkingów w Krakowie, otrzymają unijne wsparcie. Będą to parkingi typu „parkuj i jedź” – Kurdwanów (167 miejsc postojowych), Bieżanów (110 miejsc) oraz Mały Płaszów (166 miejsc). Umowę o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego  na lata 2014-2020  – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych  podpisał zarząd województwa, który dysponuje środkami z funduszy unijnych. Inwestycje otrzymają łącznie 7,2 mln zł wsparcia. 

Dwa z dofinansowanych parkingów – parkingi Kurdwanów i Bieżanów - są już w budowie. Mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku. Na wykonawcę trzeciego – parking Mały Płaszów – został niedawno ogłoszony przetarg. Ma powstać w systemie „zaprojektuj i zbuduj”.

– Wszystkie z naszych obiektów będą wyposażone w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej po to, aby kierowca już na parkingu wiedział kiedy odjeżdża tramwaj tej linii, którą chce kontynuować podróż. Przy ulicach dojazdowych do parkingów umieszczone zostaną tablice informujące w czasie rzeczywistym o ilości wolnych miejsc parkingowych – wymienia Piotr Kącki, wiceprezes Miejskiej Infrastruktury. 

Przewidziano także miejsca, gdzie będzie można zostawić rower i w dalszą podróż udać się komunikacją miejską. 

- Aby zapewnić lepszą ochronę, miejsca dla rowerów będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki, zamki elektromagnetyczne a także objęte zostaną monitoringiem wizyjnym – zaznacza Piotr Kącki.

Z myślą o kierowcach aut elektrycznych, napędzanych silnikami zero emisyjnymi, na parkingach pojawią się też stacje do ładowania takich pojazdów. 

Z parkingów za darmo będą mogły korzystać osoby posiadające bilety komunikacji miejskiej. Pozostali będą płacić za postój, ale na podstawie biletu postojowego będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu