Kraków, Katowice i Gdańsk to najszybciej rozwijające się lotniska w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 18:09

Kraków - Balice, Katowice - Pyrzowice i Gdańsk - Rembiechowo to najszybciej rozwijające się porty lotnicze w Polsce - wynika z wyliczeń Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Największe jest nadal lotnisko im. F. Chopina w Warszawie.

Kraków - Balice, Katowice - Pyrzowice i Gdańsk - Rembiechowo to najszybciej rozwijające się porty lotnicze w Polsce - wynika z wyliczeń Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Największe jest nadal lotnisko im. F. Chopina w Warszawie.

    Od stycznia do końca września br. polskie lotniska obsłużyły 8,7 mln pasażerów - wyliczył ULC. Jest to prawie 32 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (6,6 mln). Średni wzrost przewozów pasażerskich w Europie wyniósł w podobnym okresie ok. 6,3 proc.

    Największy wzrost zanotował port lotniczy w Krakowie (109 proc.,) wyprzedzając Katowice (104 proc.), które do tej pory były na pierwszym miejscu pod względem wzrostu przewozów pasażerskich. Trzecie w tej statystyce lotnisko w Gdańsku odnotowało wzrost 43 proc.

    Wciąż największy udział w rynku ma lotnisko w Warszawie - 5,4 mln pasażerów w ciągu dziewięciu miesięcy.

    Analizy ULC przewidują, że  w ciągu nadchodzących lat Warszawa pozostanie ośrodkiem generującym ruch lotniczy, ale nie będzie już miała tak dominującej pozycji w stosunku do portów regionalnych, jak obecnie.

    "Przewidujemy, że ok. 2020 roku to właśnie do regionalnych portów wykonywana będzie większość połączeń i udział warszawskiego portu w rynku przewozów zmniejszy się z obecnych 68 proc. do ok. 40 proc." - ocenia ULC. 

    Statystyka ULC obejmuje dane z dwunastu polskich lotnisk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane