Kraków ma kredyt z EBI

AJ
opublikowano: 11-03-2010, 00:00

W kolejce na kasę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czeka jeszcze pięć polskich miast.

W kolejce na kasę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czeka jeszcze pięć polskich miast.

Krakowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) otrzyma 330 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

— Kredyt powoli Krakowowi rozbudować i zmodernizować miejskie zakłady produkcji i uzdatniania wody oraz sieci wodno-kanalizacyjne. To ważne, bo do tych inwestycji zobowiązuje UE. O preferencyjne kredyty na podobny cel stara się także pięć innych miast. Ich wartość przekracza 1 mld zł — wyjaśnia Marta Gajęcka, wiceprezes EBI.

— Pieniądze trafią do nas zapewne pod koniec marca, kiedy podpiszemy umowę wsparcia. W ten sposób miasto poręczy kredyt, bez konieczności zabezpieczenia twardego, np. w postaci nieruchomości czy zastawu na akcjach — mówi Piotr Ziętara, rzecznik PWiK.

Dzięki kredytowi miasto będzie kontynuować rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej.

— Za te pieniądze powstanie 0,5 tys. km sieci wodno-kanalizacyjnej i system magistral wodociągowych do nowych osiedli. Inwestycje musimy rozpocząć do 2013 r. Do 2018 r. przeznaczymy na to 800 mln zł — twierdzi Piotr Ziętara.

Od 2007 r. EBI pożyczył władzom regionalnym i instytucjom użyteczności publicznej 1,2 mld EUR. Udział tego sektora w kredytach udzielonych przez bank w 2009 r. wyniósł 36 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu