Kraków Plaza wyda 200 mln zł w regionie

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 16-01-2001, 00:00

Kraków Plaza wyda 200 mln zł w regionie

Firma zamierza wybudować w Częstochowie i Sosnowcu centra handlowe

Spółka Kraków Plaza zakupiła działkę w Częstochowie oraz wygrała przetarg na zakup terenu w Sosnowcu. Zamierza wybudować tam dwa centra rozrywkowo-handlowe spod znaku Plaza Centers. Dyrekcja firmy deklaruje, że do końca 2005 r. na terenie całego kraju powstaną 44 takie obiekty.

Firma Kraków Plaza, spółka zależna Plaza Centers Poland, sfinalizowała zakup działki o powierzchni 2,8 ha, ulokowanej w Częstochowie. Zamierza wybudować tam centrum rozrywkowo-handlowe Plaza Centers o powierzchni około 27 tys. mkw. Również w Sosnowcu spółka wygrała przetarg na zakup 1,1-ha działki, na której chce wybudować obiekt o nazwie Sosnowiec Plaza, o powierzchni około 27 tys. mkw. Na obie inwestycje firma zamierza wydać łącznie 50 mln USD (ponad 200 mln zł).

Dwa podobne

Oba obiekty mają mieć podobną strukturę.

— Znajdzie się w nich multikino z 8-10 salami kinowymi, kręgielnia, bilard, kawiarnie, restauracje oraz galeria punktów handlowych, przeznaczonych do wynajęcia. Jednak szczegóły, dotyczące parametrów technicznych części obiektu nie zostały jeszcze ustalone — mówi Zofia Oszacka ze spółki Kraków Plaza.

Firma nie wyznaczyła jeszcze terminu rozpoczęcia prac.

— Obecnie rozpoczął się proces dopełniania formalności prawnych. Czekamy na uzyskanie pozwolenia na budowę — gdy je dostaniemy, natychmiast przystąpimy do realizacji inwestycji. Według naszych szacunków, powinno to nastąpić w pierwszej połowie 2001 r. Trudno na razie powiedzieć, która z inwestycji będzie zrealizowana jako pierwsza, prawdopodobnie obie prowadzone będą równolegle — tłumaczy Zofia Oszacka.

W obiektach ma znaleźć zatrudnienie po 0,8-1 tys. osób. Dyrekcja Plaza Centers Poland liczy, że oferta centrów przyciągnie rodziny.

— Szacujemy, że w ciągu miesiąca centrum odwiedzi około 400 tys. osób — mówi Eli Egosi, dyrektor na południową Polskę spółki Plaza Centers Poland.

Za 90 mln zł

Cykl budowy ma trwać około roku. Jak deklaruje dyrekcja firmy, do budowy obiektów mają zostać zatrudnione lokalne przedsiębiorstwa.

— Tak było w przypadku inwestycji w Rudzie Śląskiej, którą rozpoczęliśmy w grudniu 2000 r. Głównym wykonawcą prac została spółka Intif z Katowic, która ma zatrudnić lokalnych podwykonawców — mówi Zofia Oszacka.

Na 3,5-ha działce w dzielnicy Wirek w Rudzie Śląskiej powstać ma centrum Ruda Śląska Plaza o powierzchni 27 tys. mkw. Inwestycja pochłonie około 90 mln zł. Dyrekcja Plaza Centers Poland nie obawia się, że ulokowanie wielu obiektów na Śląsku spowoduje spadek zainteresowania ich ofertą. Już deklaruje plany kolejnych inwestycji.

— Jesteśmy zainteresowani budową 8-10 centrów na Śląsku. To może dać wiele korzyści również lokalnym przedsiębiorcom. W każdym obiekcie znajdzie się galeria punktów handlowych do wynajęcia. Firmy, które wiążą się umowami z naszą spółką, mają szansę na budowę własnej sieci sprzedaży — uważa Eli Egosi.

Będą 44 obiekty

Według planów spólki, obiekty spod znaku Plaza mają powstać w Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Rybniku, Tychach oraz Zabrzu. Do końca 2005 r. spółka zamierza wybudować łącznie 44 obiekty rozrywkowo-handlowe na terenie całego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kraków Plaza wyda 200 mln zł w regionie