Kraków schodzi pod ziemię

ANP
22-03-2012, 12:42

Gród Kraka zaprasza inwestorów do budowy podziemnych parkingów. Samorząd twardo trzyma się formuły PPP, choć realizacja pierwszych projektów nie była usłana różami.

Ponad 33,7 mln zł pochłonie zaprojektowanie i budowa podziemnego parkingu liczącego 300 miejsc pod krakowskim Placem Biskupim. Miasto ogłosiło postępowanie w formule koncesji na roboty budowlane (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego).
– Dopuszczamy możliwość poniesienia częściowego ryzyka finansowego w tym przedsięwzięciu – deklaruje Janina Pokrywa, zastępca dyrektora wydziału inwestycji w krakowskim magistracie.

Inwestor będzie mógł zarządzać parkingiem maksymalnie 30 lat. Budowa potrwa trzy lata. Miasto wierzy, że znajdą się inwestorzy. To swoisty test - od jego powodzenia może zależeć kontynuacja kolejnych tego typu projektów w PPP.
– W planach mamy też budowę parkingu podziemnego Olimpijka za 26 mln zł. Jest szansa, że ogłosimy postępowanie jeszcze w tym roku – dodaje Janina Pokrywa.
Samorząd myśli także o obiekcie liczącym 250 miejsc za 20 mln zł, który miałby się znaleźć obok klubu sportowego Korona. 

Prawda jest taka, że Kraków miał niezbyt dobre doświadczenia z parkingami w PPP. Wprawdzie to tu powstał pierwszy w Polsce parking w trybie koncesji, ale umowę z hiszpańską firmą Ascan zawarto aż na 70 lat. Z kolei niedawno fiaskiem zakończyło się drugie postępowanie na budowę przy Muzeum Narodowym. Firma Apcoa Parking Polska nie złożyła oferty - mimo deklaracji miasta, że dopłaci do inwestycji.
– Nie zapadła decyzja, kiedy i w jakiej formule wrócimy do przedsięwzięcia – mówi Janina Pokrywa.
– Mimo kłopotów Krakowa z budową parkingów w PPP, najnowsze postępowanie to sygnał, że samorząd wierzy w powodzenie partnerstwa. Determinacją daje przykład, z którego skorzystają kolejni, m.in. Warszawa, Katowice, Wrocław i Bielsko-Biała – podsumowuje Tomasz Korczyński z kancelarii Wierzbowski Eversheds. [ANP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kraków schodzi pod ziemię