Kraków skupia 24 proc. zatrudnionych w zagranicznych centrach usług dla biznesu

ISBNews
29-06-2014, 11:59

Kraków skupia 30,6 tys. pracujących w zagranicznych centrach usług dla biznesu, czyli 24% ogólnopolskiego zatrudnienia, wynika z raportu ABSL pt. "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2014".

 Według raportu, w centrach usług biznesowych z zagranicznym kapitałem w całym kraju pracuje 128 tys. specjalistów. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku, branża urosła o 50%.

"Największym ośrodkiem sektora usług dla biznesu w Polsce jest Kraków. Miasto zajmuje pozycję lidera pod względem zatrudnienia – w 85 zlokalizowanych tu centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje już 30,6 tys. specjalistów. To o ponad 5 tys. więcej niż rok temu. Oznacza to, że Kraków zajmuje również pierwsze miejsce, jeśli chodzi o największy wzrost liczby pracowników" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Jak wskazują wyniki raportu ABSL, przez ostatni rok to w Krakowie otworzyło się 14 nowych centrów usług z zagranicznym kapitałem, m.in. GE Healthcare, Lundbeck, RWE czy Samsung. Wcześniej pojawiły się tam m.in. Brown Brothers Harriman, Capgemini, Cisco, Euroclear, HSBC, IBM, Luxoft, Rolls-Royce, Shell i State Street.

Dla międzynarodowych korporacji ważna jest m.in. rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i biurowa, podkreślono.

"Kraków jest drugim po Warszawie, największym rynkiem biurowym w kraju. W budowie obecnie jest ponad 130.000 m2, a do końca roku całkowite zasoby biurowe stolicy Małopolski wzrosną z 574.000 do ponad 680.000 m2. Tak dynamiczny rozwój rynku w jest generowany przez firmy z sektora usług dla biznesu, zarówno debiutujące w Krakowie, jak i rozszerzające już istniejące struktury. Z naszych analiz wynika, że międzynarodowe firmy z branży zajmują ok  50% zasobów biurowych w mieście" - skomentował dyrektor Oddziału JLL w Krakowie i Katowicach Rafał Oprocha, cytowany w komunikacie.

ABSL to największa organizacja branżowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zrzeszająca najważniejszych inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kraków skupia 24 proc. zatrudnionych w zagranicznych centrach usług dla biznesu