Kraków uparcie szuka partnera

ANP
opublikowano: 17-08-2012, 00:00

Do trzech? Nie! Do czterech razy sztuka. Magistrat chce wybudować podziemny parking w PPP.

Kraków jest jednym z niewielu miast, któremu udało się wybudować podziemny parking w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Mogłoby mieć już pięć takich inwestycji, ale nie wszystko idzie jak z płatka. Już po raz czwarty miasto ogłosiło postępowanie na budowę podziemnego parkingu przed Muzeum Narodowym. Wartość prac wyceniono na minimum 15 mln zł.

— W poprzednim postępowaniu w formule koncesji uwzględniliśmymożliwość dopłaty przez miasto 5 mln zł. Teraz nie chcemy deklarować kwoty, będziemy ją negocjować — mówi Mariusz Kiszka z ratusza. W poprzednim postępowaniu zgłosiła się firma Apcoa Parking Polska, ale ostatecznie nie złożyła oferty.

— Projekty parkingowe w PPP nie należą do łatwych. To dobrze, że podmiot publiczny zdecydował się dopłacać do inwestycji. Dla wielu samorządowców charakterystyczne jest myślenie o PPP jako o projekcie, do którego podmiot publiczny wnosi jedynie grunt, a resztę przerzuca na partnera prywatnego. Takie podejście dziś się już raczej nie sprawdza — uważa Maciej Kruś, radca prawny w kancelarii SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.

W Krakowie zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie i budowa parkingu na minimum 150 miejsc. Będzie zarabiał na jego eksploatacji. Zainteresowane firmy mają czas do 24 września na składanie wniosków. Niewykluczone, że miasto wkrótce ogłosi kolejne postępowania na parkingi. — W tym roku znów planujemy uruchomienie formuły PPP dla parkingów Olimpijka i Korona. W kwestii inwestycji pod Placem Biskupim prowadzimy negocjacje z czterema podmiotami — mówi Mariusz Kiszka. O zlecenie ubiegają się Pol- Aqua, Budimex, Mota-Engil Central Europe oraz Artfin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu