Kraków walczy z haraczem

DI, PAP
opublikowano: 10-05-2011, 13:57

Radni związani z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim przedstawili projekt uchwały Rady Miasta w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją tzw. janosikowego.

To kolejny samorząd, który może się zdecydować na taki krok. We wrześniu zeszłego roku Rada Warszawy złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o stwierdzenie niezgodności tzw. janosikowego z konstytucją i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Podobny wniosek w lutym skierował do TK marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wcześniej decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęli radni sejmiku województwa.

"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą najbogatsze samorządy płacą na rzecz pozostałych. Stanowi ona określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat. Kraków z tytułu "janosikowego" oddał od 2004 roku około 250 mln zł, w tym roku będzie to ok. 65 mln zł.

Przedstawiciele klubu "Przyjazny Kraków" chcą też przyjęcia rezolucji, w której krakowska rada miasta zaapeluje do samorządów Gdańska, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Łodzi o składanie do TK podobnych wniosków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane