Kraków: ZIKiT wypowiedział umowę na obsługę linii autobusowych

PAP
opublikowano: 21-10-2010, 12:09

Zarządu Infrastruktury Komunalnej i  Transportu w Krakowie wypowiedział umowę podpisaną z krakowskim Przedsiębiorstwem Transportu Samochodowego na obsługę sześciu linii komunikacji autobusowej w mieście.

Jak wyjaśnił w czwartek PAP rzecznik ZIKiT Jacek Bartlewicz, przewoźnik miał rozpocząć przewozy wiosną tego roku, a do tej pory jego pojazdy nie pojawiły się na ulicach.

"Wypowiedzieliśmy umowę w związku z tym, że jej zapisy nie były realizowane przez jedną ze stron" - poinformował Bartlewicz. Dodał, że zarząd wyegzekwował od przewoźnika zabezpieczenie umowy w wysokości 2 mln zł oraz będzie dochodził reszty kary umownej w wysokości 8 mln zł.

Krakowskie Przedsiębiorstwo Transportu Samochodowego miało być trzecim, obok Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie i stołecznej firmy Mobilis, przewoźnikiem obsługującym komunikację miejską w Krakowie. Zgodnie z umową podpisaną pod koniec zeszłego roku, od tej wiosny miało ono obsługiwać sześć linii autobusowych: 105/405, 115, 122, 153, 144 oraz 182.

Przewoźnik zadeklarował zakup 31 nowych autobusów Solbus, zasilanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). Wykorzystanie takich ekologicznych autobusów zdecydowało głównie o wyborze jego oferty. Tymczasem autobusy do tej pory nie zostały kupione, bo - jak tłumaczyli przedstawiciele PTS - producent miał kłopoty z uzyskaniem na nie homologacji, a w międzyczasie ogłosił upadłość.

Bartlewicz poinformował, że obecnie na sześciu liniach przypisanych do PTS kursują autobusy krakowskiego MPK. ZIKiT nie przewiduje ogłoszenia kolejnego przetargu na obsługę tych linii. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Kraków: ZIKiT wypowiedział umowę na obsługę linii autobusowych