Kraska: kilkanaście osób z podejrzeniem koronawirusa, 500 monitorowanych przez służby

  • PAP
opublikowano: 03-02-2020, 18:54

Kilkanaście osób jest obecnie hospitalizowanych z podejrzeniem obecności koronawirusa, a ponad 500 jest w stałym monitoringu przez służby sanitarne – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu z prezydentem ws. sytuacji epidemiologicznej.

Wiceminister na briefingu po poniedziałkowym spotkaniu zapewnił, że wszystkie osoby, które przylatują do nas z Chin są pod ciągłym monitoringiem służb sanitarnych. "Praktycznie codziennie są wywiady przeprowadzane z nimi, czy wykazują jakieś objawy chorobowe, czy nie" - powiedział.

Kraska pytany był m.in., ile w tej chwili osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem obecności koronawirusa. "Hospitalizowanych jest kilkanaście osób" - podał. Poinformował, że u tych osób, które już zostały przebadane na obecność koronawirusa, wyniki wszystkich badań są ujemne. Pytany zaś ile osób jest monitorowanych, powiedział: "Myślę, że jest więcej niż 500 w tej chwili".

Poinformował także, że 30 Polaków, którzy w niedzielę wieczorem przetransportowani zostali do Polski z Wuhan, przebywa w kompleksie przy wojskowym szpitalu klinicznym we Wrocławiu. "Są izolowani od innych pacjentów. Jest dla nich dedykowany oddzielny personel lekarski i pielęgniarski. W tej chwili wszyscy czują się dobrze" - podał Kraska.

"Uspokoiliśmy pana prezydenta. Na tę chwilę nie ma takiego niebezpieczeństwa, żeby Polacy czuli się w jakimś stopniu zagrożeni tym koronawirusem" - powiedział.

Wiceminister zdrowia pytany, jakie będzie postępowanie, gdy u którejś z osób zostanie wykryty koronawirus odpowiedział, że będzie ona leczona w szpitalu chorób zakaźnych, będzie odizolowana. Dodał, że będzie to leczenie typowo objawowe. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy