Krasoń: RPP tnie stopy, więc raty kredytów jeszcze spadną

PAP
opublikowano: 09-01-2013, 14:03

Analityk Open Finance Marcin Krasoń o decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pb.:

"Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci z kolei obniżyła stopy procentowe, rata kredytu hipotecznego w złotych od wakacji spadła o 11 proc. i nic nie wskazuje na to, by był to koniec obniżek.

Od wakacyjnego szczytu stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyliczania oprocentowania kredytów, spadła o 108 punktów bazowych i cały czas się obniża. Korzystają na tym osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych. W ciągu niecałego pół roku ich miesięczne obciążenie związane ze spłatą raty kredytowej spadło o prawie 11 proc., czyli 70 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia w przypadku kredytu 30-letniego lub ponad 8 proc., czyli 63 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia - dla kredytu rozliczonego na 20 lat.

Warto pamiętać, że to czysto teoretyczne wyliczenia, bo w każdym banku skala obniżek i czas ich wejścia w życie będą inne. Instytucje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania, czasem jego aktualizacja ma miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu