Krawczyk: jesteśmy otwarci na argumenty ws. gazociągu

(Tadeusz Stasiuk)
05-10-2006, 10:01

Polska jest gotowa wysłuchać argumentów szefa rosyjskiej dyplomacji, przemawiających za budową gazociągu bałtyckiego.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk zapewnił w czwartek rano, że Polska jest gotowa wysłuchać argumentów szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, przemawiających za budową gazociągu bałtyckiego.

Jeśli ze strony rosyjskiej padnie zaproszenie do projektu, zostanie ono przemyślane - powiedział Krawczyk w TVN24.

Przebywający w Polsce z roboczą wizytą Ławrow spotka się w czwartek z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz minister spraw zagranicznych Anną Fotygą.

Według Krawczyka, wizyta Ławrowa jest "szansą na nowe otwarcie" w stosunkach polsko-rosyjskich. Krawczyk podkreślił, że Polsce zależy na dobrych stosunkach z Rosją. Jak powiedział, jest "prawie pewien", że w przyszłym roku dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Rosji.

Pytany o budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku, Krawczyk powiedział, że strona polska "jest otwarta na uzasadnienie tezy, iż gazociąg bałtycki nie jest wymierzony w interesy Polski".

Podkreślił jednak, że według obecnie posiadanej wiedzy Polska nie może zrozumieć, dlaczego buduje się "wbrew zasadom ekonomii nowy gazociąg", który byłby droższy od innych możliwości przesyłu gazu na zachód. Według niego, narzuca się myśl, iż taki gazociąg ma być po prostu instrumentem, umożliwiającym Rosji "w razie czego" odcięcie dostawy gazu do Polski i krajów nadbałtyckich, a nie do Europy Zachodniej.

"Ale jesteśmy naprawdę pełni dobrej woli, gotowi wysłuchać tego, co ma do powiedzenia pan minister Ławrow. Jeżeli są jeszcze jakieś inne argumenty i przesłanki, to z zainteresowaniem i dobrą wolą ich wysłuchamy" - podkreślił Krawczyk.

Pytany o to, czy Polska może się przyłączyć do budowy gazociągu, Krawczyk podkreślił, że nie wie, jak będą wyglądać rozmowy z Ławrowem, ale w świetle obecnych przesłanek Polska ma "w ogóle negatywną opinię" o gazociągu.

Według Krawczyka, nie można porównywać spraw związanych z budową gazociągu z ewentualnym umieszczeniem w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jak podkreślił, nie ma jeszcze decyzji i w ogóle nie wiadomo, czy tarcza będzie umieszczona w Polsce. Zapewnił jednak, że nasz ewentualny udział w programie antyrakietowym, nie jest w żadnym razie posunięciem antyrosyjskim.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Krawczyk: jesteśmy otwarci na argumenty ws. gazociągu