KRD: w 2006 r. przedsiębiorcy odzyskali 0,5 mld zł zaległych należności

05-03-2007, 16:17

W 2006 r. przedsiębiorcy korzystający z Krajowego Rejestru Długów (KRD) odzyskali 0,5 mld zł zaległych należności - poinformował KRD, który podsumował swoją ubiegłoroczną działalność.

Z danych KRD wynika, że najwyższy odnotowany na koniec 2006 r. w rejestrze dług jednego przedsiębiorcy wobec jednego wierzyciela wynosił 6 mln 350 tys. zł, a konsumenta - 823 tys. zł. Rok wcześniej najwyższe zadłużenie jednego przedsiębiorcy wynosiło 8,2 mln zł, a konsumenta - 2,5 mln zł.

W końcu ub.r. w KRD znajdowały się dane niemal 175 tys. dłużników, z czego 69 proc. stanowili przedsiębiorcy, a 31 proc. konsumenci. W porównaniu z 2005 r. liczba dłużników notowanych w KRD wzrosła o 110 proc. Największy wzrost odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim, najniższy w podlaskim, świętokrzyskim i opolskim.

Jak wyjaśnia prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, wzrost liczby dłużników to efekt m.in. coraz częstszego sięgania po pożyczki przez konsumentów, z których część traci po pewnym czasie zdolność finansową do spłaty zobowiązań.

"Co prawda w sektorze przedsiębiorstw obserwujemy tendencję do coraz rzetelniejszej spłaty zobowiązań, ale rośnie zadłużenie osób fizycznych. Coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju pożyczki. Niestety, część kredytobiorców z różnych względów traci zdolność do spłaty zobowiązań i to nie tylko tam, gdzie pożyczyli pieniądze, ale także w spółdzielni mieszkaniowej, u operatora telefonicznego, w zakładzie energetycznym, gazowni itp. Stąd też wzrost procentowego udziału konsumentów w ogólnej liczbie dłużników" ľ powiedział PAP Łącki.

Z danych KRD wynika, że przeciętny dłużnik-przedsiębiorca notowany w ubiegłym roku w tym rejestrze był zadłużony na ponad 15 tys. zł, a konsument na prawie 3 tys. zł.

W bazie KRD najwięcej dłużników pochodziło z województwa śląskiego ľ stanowili prawie 21 proc. wszystkich dłużników (wobec 17 proc. przed rokiem). Drugie miejsce, podobnie jak w 2005 r., zajmowali dłużnicy z województwa mazowieckiego (12,8 proc. - spadek o ok. 1,2 pkt. proc.), a trzecie dłużnicy z Wielkopolski (9 proc., wzrost o 1 pkt. proc.).

Najmniej dłużników (podobnie jak w 2005 r.) do bazy KRD trafiło z województw: podlaskiego (1 proc.), świętokrzyskiego (1,65 proc.) i opolskiego (1,8 proc.).

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA powstał pięć lat temu we Wrocławiu. KRD tworzy ogólnopolski system wymiany informacji o niesolidnych podmiotach gospodarczych i konsumentach. Firma działa w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i zajmuje się bezprowizyjnym odzyskiwaniem należności.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KRD: w 2006 r. przedsiębiorcy odzyskali 0,5 mld zł zaległych należności