Czytasz dzięki

Kreatywni na start, dotacje czekają

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

Na Mazowszu rusza nabór do projektu, dzięki któremu powstanie 80 firm w branżach kreatywnych.

Jak wiadomo, kreatywność jest dobrze widziana prawie we wszystkich branżach, jednak „sektory kreatywne” to określenie zastrzeżone tylko dla nielicznych. Chodzi o dziedziny związane z indywidualną twórczością, zdolnościami i talentem, dzięki którym powstają produkty oparte na prawie autorskim. To jednocześnie branże, które ze względu na wytwarzaną wartość intelektualną mają potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy. Film, fotografia, muzyka, gry komputerowe, rękodzieło — to tylko kilka przykładów tego typu sektorów.

Nie wiedzą jak i za co

Kreatywnych zawodów jest mnóstwo, jednak niewiele osób decyduje się na swój biznes — wiele z nich zamiast tego woli sprzedawać swoje pomysły. Głównymi przeszkodami w zakładaniu firm są brak wiedzy i pieniędzy. Teraz na Mazowszu rusza przedsięwzięcie, które niweluje obie bariery. To „Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych”, projekt finansowany z unijnego działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Realizuje go warszawska Akademia Leona Koźmińskiego (ALK).

— Projekt ułatwi start i prowadzenie działalności gospodarczej w sektorach kreatywnych.Osoby, które zamierzają rozpocząć swój biznes, mogą liczyć na wsparcie w postaci dotacji i wiedzy ekspertów — mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z katedry zarządzania ALK, koordynator projektu.

Liczą na doświadczonych

Przedsięwzięcie składa się z trzech etapów. Pierwszy — nabór uczestników — ruszy już za kilka dni. Zgłaszać mogą się osoby pracujące, nieaktywne zawodowo, bezrobotni, jak i jeszcze studiujący.

Jedyny warunek — w projekcie nie mogą uczestniczyć ci, którzy w ciągu ostatniego roku mieli lub mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wyłonionych zostanie 160 osób, które wezmą udział w rozmowach kwalifikacyjnych z doradcą biznesowym i psychologiem. Po tych spotkaniach zostanie ustalona lista najlepiej rokujących koncepcji i kandydatów. Wybranych zostanie sto osób, które zdobędą wiedzę z prowadzenia biznesu. W tej grupie musi być co najmniej połowa kobiet i 25 proc. osób w wieku powyżej 45 lat.

— Liczymy na zainteresowanie osób z wieloletnią praktyką w instytucjach publicznych, które mogłyby podzielić się swoim doświadczeniem i wykorzystać je w nowo powstałych firmach. Dla wielu z nich to znakomita szansa na nowe wejście w rynek kreatywnych branż — mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak.

Wszystkie osoby zdobędą wiedzę z prowadzenia biznesu i napiszą biznesplany, a 80 najwyżej ocenionych uczestników otrzyma unijne dotacje w wysokości do 40 tys. zł. Dodatkowo 40 osób dostanie wsparcie w postaci co najmniej półrocznego wsparcia pomostowego. Całkowita wartość programu to 6,1 mln zł.

19-23.12

W tych dniach będzie prowadzony nabór uczestników do projektu.

Jak się zgłosić

Zgłoszenie będzie można przesłać w wersji elektronicznej za pomocą formularza na stronie www.kreatywni. waw.pl (będzie on dostępny w czasie trwania rekrutacji) w zakładce „Kandydatki i Kandydaci” lub pocztą na adres Biura Projektu z dopiskiem „Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych — REKRUTACJA”.

WIĘCEJ INFORMACJI

Biuro Projektu „Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych” Centrum Przedsiębiorczości ALK Akademia Leona Koźmińskiego ul. Jagiellońska 59, pokój B-18 03-301 Warszawa tel.: +48 22 519-21-46 kreatywne@kozminski.edu.pl http://kreatywni.biz.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane