Kręci się, aż miło

BMK
opublikowano: 25-06-2007, 00:00

Dobre nastroje nie opuszczają przedsiębiorców. Tak wielkimi optymistami nie byli od lat.

Dobre nastroje nie opuszczają przedsiębiorców. Tak wielkimi optymistami nie byli od lat.

W przetwórstwie przemysłowym ogólna ocena koniunktury jest — podobnie jak w maju — pozytywna (33 proc. badanych firm sygnalizowało jej poprawę, a 9 proc. pogorszenie, co daje wynik plus 24 pkt). To najkorzystniejszy wskaźnik czerwca od 1993 r. — wynika z czerwcowego badania koniunktury GUS.

Na wynik wpłynęły m.in. korzystne oceny bieżącego portfela zamówień, terminowe realizacje zobowiązań finansowych i oczekiwania dalszej poprawy sytuacji finansowej firm.

Powodów do narzekań nie mają też firmy budowlane, wśród których aż 40 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a jedynie 6 proc. pogorszenie (plus 34 pkt). To oceny lepsze od majowych (32 pkt) i najlepsze czerwcowe w ostatnich ośmiu latach. Budowlańcy spodziewają się dalszego wzrostu zamówień i produkcji, a sytuację finansową oceniają lepiej niż przed miesiącem.

Od trzynastu lat nie było też w czerwcu tak dobrej koniunktury w handlu detalicznym, gdzie poprawę klimatu sygnalizuje co czwarta firma, a pogorszenie — 14 proc. (plus 11 pkt). Również w przedsiębiorstwach usługowych (we wszystkich grupach) oceny koniunktury są w czerwcu pozytywne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu