Kredyt Bank liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu przychodów w 2008 r.

DI, ISB
opublikowano: 09-11-2007, 16:20

Kredyt Bank, który wypracował 99,4 mln zł  zysku netto i 363 mln zł przychodów operacyjnych w III kw., liczy, że jego wyniki w całym roku będą lepsze od ubiegłorocznych. Dynamika dochodów w 2008 roku powinna być dwucyfrowa i przekroczyć 15%, a sprzedaż kwartalna kredytów hipotecznych utrzyma się na poziomie ponad 1 mld zł kwartalnie, poinformowali przedstawiciele banku w piątek.

Zysk netto w III kw. wyniósł 99 mln zł, a po trzech kwartałach sięgnął 281 mln zł, co oznacza wzrost o 10% w obu przypadkach.

Wskaźnik zysku na kapitale (ROE) wyniósł 18% w III kw. i był wyższy o 4 pkt proc. licząc rok do roku, a po trzech kwartałach sięgnął 17%, co oznacza spadek o 8 pkt proc. w skali roku.

Wskaźnik koszty do dochodów wyniósł w III kw. i po trzech kwartałach 69%, co oznacza spadek odpowiednio o 8 pkt proc. i 6 pkt proc. w skali roku (z wyłączeniem sprzedaży wierzytelności w 2006 r.).

Dochody operacyjne wyniosły 353 mln zł, a koszty funkcjonowania sięgnęły 244 mln zł w III kw. Po trzech kwartałach dochody wzrosły o 15% r/r do 1,01 mld zł, a koszty zwiększyły się o 6% do 698 mln zł.

"Dynamika dochodów w 2008 roku powinna być dwucyfrowa, powyżej 15%" - powiedział dyrektor ds. relacji inwestorskich Konrad Anczaruk.

Wynik z odsetek wyniósł 229 mln zł w III kw. Po trzech kwartałach sięgnął 638 mln zł, co oznacza wzrost o 9% w skali roku. Wynik z prowizji wyniósł 70 mln zł, a po trzech kwartałach sięgnął 219 mln zł (wzrost o 15% r/r).

Depozyty klientów ogółem wyniosły 16,82 mld zł i wzrosły o 8% r/r.

Liczba wydanych kart kredytowych wzrosła o 18 tys. sztuk w III kw., a na koniec września liczba ta wyniosła 175 tys. sztuk.

W III kw. bank udzielił 6.900 kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 1,09 mld zł, a w II kw. sprzedaż sięgnęła 1,25 mld zł.

"Liczymy na to, że uda się utrzymać sprzedaż kredytów hipotecznych powyżej 1 mld zł kwartalnie" - powiedział Anczaruk.

Wartość brutto portfela kredytów hipotecznych wyniosła 5,18 mld zł na koniec III kw. i wzrosła o 81% w skali roku i o 22% w ciągu trzech miesięcy.

Wartość kredytów ogółem wyniosła 16,38 mld zł na koniec września i była wyższa o 28% w porównaniu z wynikiem rok wcześniej.

Ronnie Richardson powiedział, że bank nie odczuwa skutków wyższego kosztu pozyskiwania pieniądza na rynku międzybankowym, związanego z kryzysem na rynku hipotecznym w USA ponieważ finansuje akcję kredytową z depozytów oraz pożyczek od swojego głównego akcjonariusza belgijskiego KBC.

Na przełomie II/ III kw. bank zaciągnął dwie linie kredytowe KBC wartości po 250 mln zł, dostępne w euro, frankach szwajcarskich i złotówkach na 5 lat. "Nasz akcjonariusz zapewnił nas, że w razie potrzeby otrzymamy kolejne pożyczki" - powiedział Richardson.

Na koniec września Kredyt Bank prowadził 564 tys. rachunków ROR i 298 tys. kont oszczędnościowych. Bank dysponował siecią 367 placówek, a ich liczba ma wzrosnąć do 400 na koniec roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane