Kredyt Bank po  odcięciu kotwicy

ET
opublikowano: 12-02-2010, 00:00

Pierwszy kwartał pokaże dokąd płynie bank. Analitycy są optymistami.

Pierwszy kwartał pokaże dokąd płynie bank. Analitycy są optymistami.

Już od końca 2009 r. wiadomo było, że wyniki Kredyt Banku, który notował straty w ubiegłym roku, ostatecznie wyjdzie na plus. Bank sprzedał ciążący mu Żagiel, sieć pośrednictwa kredytowego, i nie tylko zarobił na transakcji, ale pozbył się bagażu złych długów. Dziwi nieco kwota transakcji. Rynek oczekiwał, że zarobek wyniesie 300 mln zł. Ostatecznie właściciel, grupa KBC, zapłacił 268 mln zł, co może świadczyć o jakości żaglowego portfela. Kredyt Bank jako pierwszy i jedyny uczciwie przyznał, że ma problem z przekredytowanymi klientami. Teraz ma go już z głowy.

Po sprzedaży Żagla zysk banku za 2009 r. wyniósł 35 mln zł (w 2008 r. zarobił 325 mln zł). W IV kwartale był o 20 mln zł na plusie. Rynek spodziewał się, że będzie o kilkanaście milionów więcej. Pozytywnie zaskoczył wynik z odsetek 274 mln zł (7 mln zł powyżej konsensusu), negatywnie z prowizji — 76 mln zł (wobec oczekiwanych 85 mln zł). O 22 mln zł mniejsze też były rezerwy. W IV kwartale wyniosły one 374 mln zł, a w całym roku — 803 mln zł.

Tak naprawdę ważne są wyniki, jakie bank pokaże w przyszłości. Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego, spodziewa się, że mogą one być obiecujące.

— W I kwartale Kredyt Bank nie będzie już obciążony kosztami działania Żagla, ale nadal będzie z nim współpracował. Pozbędzie się kosztów, a może utrzymać przychody. Dlatego są szanse, że wyniki będą lepsze niż w poprzednich kwartałach — ocenia Andrzej Powierża.

Z zapowiedzi banku wynika, że po restrukturyzacji przeprowadzonej w 2009 r., w bieżącym ma on zamiar skoncentrować się na sprzedaży i zwiększyć skalę działania.

— Koszty zostały mocno zredukowane. Przy takim ich poziomie, jeśli bank zwiększy przychody, wyniki powinny być lepsze — konkluduje analityk DM Banku Handlowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy