Kredyt Bank z rezerwami

ET
11-02-2011, 00:00

Na wyniku zaciążyły wysokie rezerwy, których nie kompensowały przychody. W tym roku ma być lepiej.

Na wyniku zaciążyły wysokie rezerwy, których nie kompensowały przychody. W tym roku ma być lepiej.

Kredyt Bank odnotował rekordowy zysk operacyjny w 2010 r. — 703 mln zł. Wynik znacznie gorzej prezentuje się jednak po uwzględnieniu kosztów ryzyka. Netto bank zarobił 185,9 mln zł (34,5 mln zł przed rokiem). Tylko w IV kwartale czystego zysku było 57 mln zł (20 mln rok wcześniej).

— Wynik nie jest zły, ale nie można powiedzieć, że bank się ponadprzeciętnie szybko rozwija — mówi Marcin Materna, analityk DM Millennium.

Na plus zalicza Kredyt Bankowi spadek kosztów. Wskaźnik koszty/dochody zmniejszył się do 56,9 proc., co nie jest wyśrubowanym rezultatem, ale pamiętajmy, że jeszcze w połowie 2008 r. wynosił 71 proc. Piętą achillesową wciąż są natomiast rezerwy — 111 mln zł w IV kwartale (373,6 mln zł przed rokiem).

— Nie są najwyższe w branży, ale w przeciwieństwie do innych banków o wysokich odpisach, np. Getinu, przychody Kredyt Banku są niskie. Albo jakość aktywów jest słaba (słaba ocena kredytobiorców), albo są zbyt tanie w stosunku do podejmowanego ryzyka — zastanawia się Marcin Materna.

W IV kwartale wynik odsetkowy wyniósł 296 mln zł (274 mln zł), a w całym roku wyniósł 1,12 mld zł (1,06 mld zł). Na opłatach i prowizjach zarobił 89 mln zł w ostatnim kwartale (76 mln zł). Po czterech kwartałach miał 329 ml zł przychodu z tego źródła (304 mln zł). Marcin Materna uważa, że w banku nie widać nowego biznesu, który mógłby generować wysokie przychody, bo spółka konkuruje głownie cenowo.

Kredyt Bank obiecuje wzrost dochodów i zysku w tym roku. Dynamika tego ostatniego ma być dwucyfrowa. Rezerwy, nad których ustabilizowaniem pracuje, nie powinny mieć dużego wpływu na wynik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kredyt Bank z rezerwami