Kredyt Inkaso chce wypłacać 20 proc. dywidendy z zysku

opublikowano: 17-05-2007, 15:13

(ISB) Zarząd spółki Kredyt Inkaso, która chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie pod koniec czerwca, będzie rekomendował akcjonariuszom w kolejnych latach wypłatę dywidendy na poziomie 20% zysku netto, poczynając od zysku za 2007 rok, poinformowali przedstawiciele zarządu.

"Dotychczas, przez pięć lat udziałowcy otrzymywali rokrocznie 20% z wypracowanego zysku. Będziemy rekomendować akcjonariuszom wypłatę za ten rok dywidendy na tym właśnie poziomie i w kolejnych latach również. Jednak ostateczną decyzję podejmą akcjonariusze" - powiedział wiceprezes spółki Sławomir Ćwik podczas czwartkowej konferencji.

Spółka opublikowała w czwartek prospekt emisyjny w związku z publiczną ofertą 1,25 mln akcji serii B. Kredyt Inkaso, który specjalizuje się w wykupie wierzytelności masowych, planuje pozyskać z rynku ok. 14 mln zł, które przeznaczy przede wszystkim na aktywa obrotowe.

"Nie jest to duża oferta, kierujemy ją głównie do TFI. Ze wstępnych rozmów wynika, że fundusze inwestycyjne są bardzo zainteresowane objęciem akcji Kredyt Inkaso" - powiedział Dariusz Wareluk, dyrektor w Domu Maklerskim IDMSA, który jest oferującym akcje.

W strukturze przychodów Kredyt Inkaso 89% stanowią wierzytelności skupowane od osób fizycznych, 6,2% to wierzytelności osób prawnych, 4,9% pozostałe.

Głównym kontrahentem Kredyt Inkaso jest Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci Era. Jak powiedział prezes Artur Górnik, spółka finalizuje rozmowy z innymi operatorami i przygotowuje się do obsługi podmiotów z sektorów gwarantujących wysoką dynamikę wzrostu - sektora bankowego, ubezpieczeniowego i energetycznego.

Górnik ocenił, że rynek wierzytelności czekają procesy konsolidacyjne, które mogą rozpocząć się już w końcu tego roku. Kredyt Inkaso chciałby wziąć aktywny udział w tych procesach.

Największymi konkurentami Kredyt Inkaso na rynku wierzytelności masowych są firmy Best, Kruk, Ultimo.

Kredyt Inkaso prognozuje, że osiągnie 9,07 mln zł przychodów i 3,31 mln zł zysku netto wobec odpowiednio 5,62 mln zł i 2,28 mln zł. W roku obrotowym rozpoczynającym się 28 grudnia 2006 r. i kończącym 31 marca 2008 roku przychody wyniosą 12,09 mln zł, a zysk netto sięgnie 4,20 mln zł. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Kredyt Inkaso chce wypłacać 20 proc. dywidendy z zysku