Kredyt obrotowy poprawi płynność

Maciej Bednarek
15-12-2003, 00:00

Środki z kredytu obrotowego mogą być gwarancją prawidłowego funkcjonowania firmy.

Kredyt obrotowy oferowany jest w kilku wariantach, ale przeznaczenie ma jedno — finansowanie bieżących potrzeb firmy związanych z prowadzoną działalnością. Może on być przeznaczony m.in. na zakup towarów, surowców, materiałów i usług. Niektóre banki pozwalają wykorzystać kredyt na sfinansowanie wymagalnych zobowiązań albo restrukturyzację zadłużenia. Banki udzielają kredytu obrotowego swoim klientom, czyli podmiotom posiadającym rachunek bieżący lub pomocniczy.

Dwie odmiany...

Jedną z form takiego produktu jest odnawialny kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Każda spłata całości lub części kredytu podwyższa wolne saldo kredytu o spłaconą kwotę. Firma może więc wykorzystywać limit wielokrotnie do czasu wygaśnięcia umowy. Często taki kredyt nazywany jest rewolwingowym (z ang. revolve „obracać się”, „krążyć”).

Drugi wariant kredytu uruchamiany jest na podobnych zasadach, ale jest produktem nieodnawialnym, nazywanym często kredytem płatniczym. Spłaconej pożyczki lub jej części firma nie może ponownie wykorzystać. Ideą tej formy kredytu jest finansowanie jednej, określonej transakcji.

Kredyty obrotowe w linii kredytowej udzielane są jako krótkoterminowe z terminem spłaty do 6 miesięcy, lub średnioterminowe, na rok. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony.

...i trzecia forma

Trzecim sposobem pozyskania środków obrotowych może być skorzystanie z limitu kredytowego w rachunku bieżącym (overdraft). Jest to produkt odnawialny. Limit przyznawany jest z reguły na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia. Waluta kredytu w rachunku bieżącym jest taka sama jak konto firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Bednarek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kredyt obrotowy poprawi płynność