Kredyt to kredyt, liczy się spokój

Paweł Zielewski
opublikowano: 11-04-2007, 00:00

Rozwój wymaga środków. Czasami sporych. Warto sięgnąć po kredyt inwestycyjny.

Biznes i finanse Szybkie pieniądze i pełne bezpieczeństwo

Rozwój wymaga środków. Czasami sporych. Warto sięgnąć po kredyt inwestycyjny.

Kredyty inwestycyjne można przeznaczyć na finansowanie przedsięwzięć związanych z rozwojem firmy. Pod tym ogólnym hasłem kryje się modernizacja lub powiększenie zasobów majątku trwałego — budowa, rozbudowa lub zakup budynków, zakup maszyn czy sprzętu specjalistycznego, know-how. Część banków dopuszcza też finansowanie nim inwestycji na rynku kapitałowym — zakup udziałów, akcji. Ale to nie wszystko, niektóre banki dopuszczają też możliwość użycia go do refinansowania wcześniej zaciągniętego kredytu.

Lepiej na kredyt

Kredyty inwestycyjne przeznaczone są zarówno dla firm z kilkuletnią historią, jak i dla firm rozpoczynających działalność. Dla tych drugich procedura uzyskania jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana. Muszą przekonać bank nie tylko o tym, że inwestycja jest uzasadniona ekonomicznie, ale również o swej wiarygodności. Aby starać się o kredyt, firma musi przedstawić komplet dokumentów: wniosek, dokumenty rejestrowe firmy, dokumenty finansowe, zaświadczenia z ZUS i US, dokumenty dotyczące proponowanego zabezpieczenia kredytu. Jednak najistotniejszy jest obowiązek przedstawienia biznesplanu. W przypadku mniejszych inwestycji banki upraszczają nieco procedurę. Zamiast biznesplanu może wystarczyć projekcja finansowa lub opis przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Limit bez limitów

Większość banków deklaruje, że nie ma górnego limitu kwoty kredytu, jaką można uzyskać. Ograniczeniem jest w tym wypadku zdolność kredytowa i rzeczywiste zapotrzebowanie. Jest jednak jeszcze jeden ważny element: kredytem nie można sfinansować całej inwestycji. Banki wymagają udziału własnego na różnym poziomie: BISE, BGŻ, BOŚ, BPS, Multibank, Pekao, PKO BP minimum 20 proc., BRE Bank standardowo sfinansuje 60 proc. i tylko w przypadku szczególnie rentownych przedsięwzięć podwyższy kwotę do 75 proc. Banki robią wyjątek, jeśli kredyty przeznaczone są na refinansowanie wcześniejszych inwestycji — wówczas można liczyć na pokrycie całej kwoty. Kredyty inwestycyjne najczęściej wypłacane są w transzach zgodnie z postępem realizacji inwestycji.

Najczęściej banki proponują kredyty złotówkowe, ale w ofercie znaleźć można również kredyty walutowe w EUR, CHF, USD i GBP. Oprocentowanie wyliczane jest na podstawie odpowiedniej stawki referencyjnej WIBOR, EURIBOR, LIBOR i marży banku. Co wiadomo o marży? Według deklaracji banków zależy od poziomu ryzyka, sytuacji finansowej firmy, stażu w banku. Do tego dochodzi fakt, że można ją negocjować, co sugeruje, że na lepsze warunki może liczyć ten, kto w ręku zgromadzi więcej argumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kredyt to kredyt, liczy się spokój