Kredytowa kwadratura koła

Kazimierz Krupa
opublikowano: 07-02-2003, 00:00

Pomysł specustawy, która ma odciążyć system bankowy poprzez umożliwienie rozwiązania rezerw na złe kredyty, wysunięty przez Jerzego Hausnera, ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej, wpisuje się w pewien scenariusz działań szefów poszczególnych resortów.

Zaczęło się od ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców. Miała ona zmienić polską rzeczywistość gospodarczą, wykreować wpływy do budżetu (z opłat) przekraczające 1,3 mld zł. Życie zweryfikowało te założenia bardzo brutalnie: wniosków było kilkadziesiąt tysięcy (i niekoniecznie od przedsiębiorstw, od których ich oczekiwano), a wpływy z opłat nieznacznie tylko przekroczą 420 mln złotych. Urzędnicy Ministerstwa Finansów są jednak zadowoleni z efektów ustawy i dobrego humoru nie psuje im nawet fakt, że z dobrodziejstw ustawy korzystają firmy, przeciwko którym toczą się postępowania prokuratorskie.

Kolejny akt z tego scenariusza to ustawa o pomocy publicznej dla firm o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy, która w sztuczny i proceduralny sposób broni je przed rynkową weryfikacją, przedłużając w nieskończoność postępowania restrukturyzacyjne. Wreszcie zarysowana, na razie zupełnie niezrozumiała, specustawa.

Rezerwy bankowe na złe kredyty można rozwiązać, gdy... kredyty zostaną spłacone, złe kredyty można umorzyć, ale i tak trzeba od nich zapłacić podatek. Jak rozumiem, ta specustawa zwalniałaby z tego podatku, bo przecież do zasad tworzenia i rozwiązywania rezerw bankowych rząd nic nie ma. Tyle że umorzenie złego kredytu to straty dla udziałowców, a już z całą pewnością od tego nie przybędzie bankom ani złotówki. Ponadto zakłada się, że uwolnione środki „wrócą do przedsiębiorstw wskazanych przez rząd”. Czyli do tych samych, którym przed chwilą kredyty umorzono i które korzystają z dobrodziejstw dwóch poprzednich ustaw. Jak już wydadzą te pieniądze i nie będą mogli spłacić nowego kredytu — zaczniemy od początku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kredytowa kwadratura koła