Kredytowe last minute

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 10-12-2013, 00:00

Już za kilka dni pierwsze banki zaczną wycofywać z oferty kredyty hipoteczne bez wkładu własnego.

Od 1 stycznia 2014 r. banki nie będą udzielały kredytów hipotecznych tym, którzy nie mają wkładu własnego. Nowy rok to ostateczny termin wprowadzenia zmian, ale część banków wprowadza je nieco wcześniej. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że pierwszy z udzielania kredytów bez wkładu własnego zrezygnuje Bank Pocztowy, który wnioski przyjmuje tylko do 12 grudnia. W mBanku wnioski można składać o 5 dni dłużej. Najwięcej czasu dają klientom Bank Millennium i PKO BP, w których wnioski można składać do końca roku. — Do nowych zasad udzielania kredytów hipotecznych, banki zobowiązuje nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego. Najważniejszą zmianą jest wycofanie kredytów w kwocie pokrywającej więcej niż 95 proc. wartości nieruchomości — mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

W większości banków, które już ogłosiły wprowadzenie zmian, zaczną one obowiązywać od nowego roku. Nie oznacza to jednak, że można zwlekać ze złożeniem wniosku do ostatnich dni grudnia. W Alior Banku najpóźniej do 31 grudnia musi zostać wydana decyzja kredytowa. W Pekao w tym terminie musi być już podpisana umowa kredytowa. Są też banki, które kredytów bez wkładu własnego będą udzielały tak długo jak to możliwe. W Banku Millennium i PKO BP aż do końca grudnia będą przyjmowane wnioski, które będą rozpatrywane na początku 2014 r.

— Oprócz wycofania z oferty kredytów bez wkładu własnego nowe zasady, które zaczną obowiązywać w przyszłym roku, wymuszą na bankach także kilka innych zmian. Okres kredytowania nie będzie mógł być dłuższy niż 35 lat. Zmienią się też zasady obliczania zdolności kredytowej. Ponadto od lipca 2014 r. kredyty walutowe będą udzielane tylko w walucie w jakiej uzyskujemy dochód. Aby więc otrzymać kredyt np. w euro trzeba będzie zarabiać w euro — wymienia Jarosław Sadowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kredytowe last minute