Kredyty dla stoczni mogą zmniejszyć tegoroczny wynik Pekao SA o 150 mln zł

Przemek Barankiewicz
13-06-2002, 21:49

Pekao SA może w tym roku ponieść do 150 mln zł netto z tytułu zaangażowania w Stocznię Szczecińską – podał bank w komunikacie. Rezerwy utworzone na kredyty udzielone stoczni wpłyną na wyniki obecnego kwartału. Ich wielkość uzależniona jest od efektów audytu, przeprowadzanego na zlecenie konsorcjum banków.

- Kredyty banku mają charakter project finance i są właściwie zabezpieczone na majątku rzeczowym. Prace nad statkami będącymi przedmiotem kredytowania są w wysokim stopniu zaawansowane, co istotnie zmniejsza ryzyko kredytowe banku – uspokaja giełdowa spółka w komunikacie.

Bank podjął jednocześnie dodatkowe działania, dzięki którym planowany na ten rok 1,4 mld zł zysku netto zostanie zrealizowane.

Cztery z siedmiu banków kredytujących Stocznię Szczecińską, zgodziły się na redukcję długu o 80 proc. Nie znalazł się wśród nich Pekao SA, któremu stocznia jest winna najwięcej. Według różnych źródeł jest to 500-600 mln zł.

- Przy braku innych działań może się bowiem okazać, że nawet 100% umorzenie zadłużenia nie zapewnia wyjścia stoczni i holdingu z obecnej sytuacji, gdyż nie rozwiązuje to problemu braku płynności finansowej - napisał Pekao SA we wcześniejszym komunikacie.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kredyty dla stoczni mogą zmniejszyć tegoroczny wynik Pekao SA o 150 mln zł