Kreml: Ukraina hamuje tworzenie Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-10-2005, 13:54

Zdaniem przedstawiciela Kremla, tworzenie tzw. Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) opóźnia się z winy Ukrainy, za sprawą jej "dwuznacznego stanowiska" i "wydarzeń wewnątrzpolitycznych". Nie wymieniony z nazwiska kremlowski urzędnik powiedział w piątek dziennikarzom, że "kilkakrotnie już przenoszono posiedzenia grupy wysokiego szczebla" w sprawie utworzenia WPG.

Zdaniem przedstawiciela Kremla, tworzenie tzw. Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) opóźnia się z winy Ukrainy, za sprawą jej "dwuznacznego stanowiska" i "wydarzeń wewnątrzpolitycznych". Nie wymieniony z nazwiska kremlowski urzędnik powiedział w piątek dziennikarzom, że "kilkakrotnie już przenoszono posiedzenia grupy wysokiego szczebla" w sprawie utworzenia WPG.

Nie wykluczył, że eksperci czterech krajów mogą nie zdążyć z przygotowaniem dokumentów do 1 grudnia, jak to ustalili prezydenci. Powiedział, że jeśli tak się stanie to "obiektywną przyczyną będzie zwlekanie Ukrainy".

Rosja, Ukraina, Białoruś i Kazachstan podpisały porozumienie o utworzeniu Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej w roku 2003 w Jałcie. Zakłada ono, że na terytorium "czwórki" towary, kapitały i siła robocza będą się przemieszczać bez ograniczeń. Cztery kraje zobowiązały się też do koordynowania polityki podatkowej, pieniężno-kredytowej i walutowej.

Nowe władze w Kijowie, które powstały po wyborach prezydenckich w grudniu 2004 roku i które za swój strategiczny cel uznał członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, sceptycznie podchodzą do projektu WPG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane