Kreml zapewnia, że Nord Stream 2 spełnia wszystkie biurokratyczne wymagania

opublikowano: 18-11-2021, 11:14

Władze Rosji zareagowały na zawieszenie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 przez niemieckiego regulatora, informuje Reuters.

Kreml poinformował w czwartek, że Nord Sream 2 wypełnił wszystkie biurokratyczne wymagania potrzebne do uzyskania licencji w Niemczech. Wadze Rosji przekonują, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia dostaw.

We wtorek niemiecki regulator wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2, jako operatora gazociągu argumentując, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Wiadomość wywołała wyraźny wzrost cen gazu na europejskim rynku. Reuters informował w środę, powołując się na niemieckie źródła rządowe, że opóźnienie uruchomienia Nord Stream 2 może potrwać do marca. Zongqiang Luo, analityk rynku gazu w Rystad Energy powiedział tymczasem agencji, że jego firma spodziewa się obecnie zakończenia certyfikacji gazociągu najwcześniej w kwietniu przyszłego roku.

Uruchomienie Nord Stream 2 wydaje się elementem gry politycznej prowadzonej między Rosją i jej europejskimi partnerami, przede wszystkim Niemcami, w której wykorzystywane są wysokie ceny gazu oraz energii na europejskim rynku i kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane