Czytasz dzięki

Kreowanie nowych pomysłów i determinacja

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Jestem absolwentką studiów politechnicznych, która odnalazła się w biznesie. Dlatego kiedy ponad 20 lat temu firma Promag poszukiwała dyrektora handlowego, postanowiłam spróbować.

KAROLINA TOKARZ: PROMAG

Miałam już wtedy duże doświadczenie zdobyte w Fabryce Urządzeń Laboratoryjnych i Medycznych Polon w Poznaniu. Wszystko zaczęło się od treningu z zakresu marketingu i handlu przeprowadzonego przez konsultantów, którzy właśnie wrócili z USA. Ich wiedza była bardzo nowatorska jak na czasy transformacji gospodarki sterowanej centralnie w gospodarkę wolnorynkową. To spotkanie zainspirowało mnie do stworzenia w Polonie od podstaw działu marketingu i zadecydowało o mojej ścieżce kariery zawodowej. W Polonie uczestniczyłam też we wdrażaniu pionierskich jak na ówczesne realia procedur zgodnych ze standardami norm ISO 9000. To doświadczenie pozwoliło mi zaimplementować w Promagu procedury zgodne z najlepszymi praktykami biznesowymi. W konsekwencji udało się rozwinąć sprzedaż, a firma, która od tego czasu zwiększyła się wielokrotnie, została liderem w swojej branży. Jednocześnie moja wiedza inżynierska pomaga w relacjach z pracownikami i partnerami handlowymi, ponieważ lepiej się rozumiemy. Ułatwia też podejmowanie strategicznych decyzji w dziedzinie nowych technologii, które wkraczają do oferty i do wnętrza naszej organizacji.

Kiedy w 2016 r. objęłam stanowisko prezesa i dyrektora naczelnego, firma Promag miała już mocną pozycję. W ostatnich latach kontynuujemy dynamiczny rozwój oferty i infrastruktury przedsiębiorstwa. Koncentrujemy się głównie na rozwoju kompetencji w obszarze automatycznych, systemowych rozwiązań intralogistycznych. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do rozwoju własnej myśli technicznej, know--how i inwestycji w wiedzę pracowników. Chcemy być nie tylko integratorem rozwiązań intralogistycznych, lecz także integratorem całej branży. Dlatego uruchomiliśmy jedyną w Polsce multimedialno-praktyczną ekspozycję prezentującą najnowsze rozwiązania magazynowe pod nazwą Magazyn Przyszłości. Jest to miejsce dostępne bezpłatnie dla firm, uczelni i całej branży.

Podstawą sukcesu każdej firmy są ludzie, dlatego stawiam głównie na rozwój talentów i pracę zespołową. Staram sięinspirować pracowników do kreowania nowych pomysłów i ich wdrażania w życie. Chętnie dzielę się z nimi doświadczeniem, wspieram zespół, a w trudnych sytuacjach podejmuję zdecydowane decyzje. Uważam, że miałam szczęście do ludzi, których spotykałam na swojej drodze zawodowej, gdyż nigdy nie zdarzyło mi się uderzyć w szklany sufit. Ludzie ufali mi i dawali zawsze wolną rękę w realizacji pomysłów.

Stawiającym pierwsze kroki w biznesie radzę nie zrażać się niepowodzeniami i ciągle poszerzać wiedzę. Wierzę, że systematyczną pracą, wytrwałością w dążeniu do celu realizowanego z odpowiednimi ludźmi można wiele osiągnąć. Ważna jest również pokora i szacunek dla innych. Na pewno nie wyobrażam sobie pracy bez kompetentnego i przyjaznego zespołu, który mam wokół siebie. Pamiętam, że kiedy ponad 20 lat temu pojawiłam się w Promagu, zostałam bardzo życzliwie przyjęta. Ta atmosfera współpracy, wzajemnego wsparcia nadal mi towarzyszy i napędza do działania.

Za swój największy sukces uważam spełnienie w pracy zawodowej połączone z udanym życiem rodzinnym. Nadal mam dużą satysfakcję, stawiając czoła kolejnym wyzwaniom. Optymizmem napawa mnie widok zespołu, który ma niezwykłą pasję i pozytywną energię do działania w tym konkurencyjnym, pełnym wyzwań otoczeniu rynkowym. Ze względu na szybki rozwój technologii trudno mi jednoznacznie powiedzieć, jak Promag będzie wyglądał za kolejnych 10 lat. To co dziś jest przyszłością, jutro może być już przeszłością. Niemniej mam nadzieję, że firma będzie mieć swój udział w kreowaniu nowego oblicza branży logistyki wewnętrznej. Z pewnością w przyszłości będzie to nowoczesne, nadążające za trendami przedsiębiorstwo z dużo bardziej zaawansowaną ofertą produktów, wykorzystującą najnowsze rozwiązania technologiczne w duchu transformacji 4.0, a być może nawet już 5.0.

Czy Polki mogą odnieść sukces zawodowy za granicą? Wydaje mi się, że w zglobalizowanym świecie łatwiej zrobić karierę międzynarodową niż w czasach, kiedy ja zaczynałam pracę zawodową. Świat otworzył się na nas i my też jesteśmy bardziej otwarte, a dodatkowo w porównaniu z innymi nacjami wyróżniają nas pracowitość i determinacja w dążeniu do celu.

Promag

Firma z Poznania specjalizuje się w produkcji, integracji i sprzedaży systemów logistyki wewnętrznej. Jest liderem w kompleksowym wyposażaniu magazynów, hal produkcyjnych, warsztatów i biur w Polsce oraz integratorem i producentem zaawansowanych technologicznie rozwiązań w duchu Logistyki 4.0. Klientami firmy są największe międzynarodowe korporacje, średnie i małe firmy z ponad 40 krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane