Czytasz dzięki

Krok dobry, lecz za mało stanowczy

Red. Jacek Zalewski
opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Co o tzw. konstytucji dla biznesu mówili uczestnicy Kongresu 590, rozpoczynającego się dzisiaj w podrzeszowskiej Jasionce

Organizatorzy II Kongresu 590, rozpoczynającego się dzisiaj w podrzeszowskiej Jasionce, zaplanowali wiele interesujących paneli. Dla uczestniczących w kongresie przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora firm małych i średnich, najważniejsza będzie jednak żywa wymiana opinii z wicepremierem Mateuszem Morawieckim na temat przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów pakietu pięciu projektów ustaw, nazwanego Konstytucją biznesu. Poniżej zamieszczamy skrótowo dwie wyrażone na gorąco opinie reprezentatywnych organizacji biznesowych, współtworzących Radę Dialogu Społecznego.

Kongres 590 w podrzeszowskiej Jesionce
Zobacz więcej

Kongres 590 w podrzeszowskiej Jesionce Forum

Business Centre Club: Teoria rozmija się z praktyką

Business Centre Club docenia przeprowadzenie przez Ministerstwo Rozwoju modelowych konsultacji społecznych projektów wchodzących w skład Konstytucji biznesu. Jest to jednak wyjątek potwierdzający złą regułę, zgodnie z którą projekty forsowane są jako poselskie, a jeśli ścieżką rządową — często odbywa się to z pominięciem Rady Dialogu Społecznego. W tym kontekście nie sposób nie odnotować, że gros korzystnych zmian zapisanych w pakiecie Konstytucji biznesu jest sprzecznych z dotychczasową polityką gospodarczą rządu. Przykłady takich działań to: planowane ograniczenie handlu w niedziele; zakaz tworzenia sieci aptek; zaostrzenie sankcji za błędy popełniane przy rozliczeniach podatkowych; obniżenie z 15 tys. EUR na 15 tys. zł progu, powyżej którego przedsiębiorca musi dokonywać rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego; tzw. zamówienia in-house w prawie zamówień publicznych; restrykcje w ustawie o działalności leczniczej; ograniczenia dla firm wynikające z projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa i programie mobilizacji gospodarki. Dlatego sztandarowa zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” nie jest wiarygodna w kontekście kolejnych zakazów i restrykcji ograniczających wolność działalności gospodarczej.

Konfederacja Lewiatan: Ewolucja zamiast przełomu

Konfederacja Lewiatan pozytywnie odnosi się do intencji, jakie przyświecały Ministerstwu Rozwoju podczas prac nad Konstytucją biznesu. Pracodawcy popierają inicjatywy zmierzające do utworzenia nowych lub wzmocnienia istniejących kanałów współpracy pomiędzy administracją a środowiskiem przedsiębiorców. Nie można jednak mówić o żadnej rewolucji czy przełomowej zmianie. Autorzy pakietu zdecydowali się na podejście ewolucyjne. Wiele regulacji inkorporowano z obowiązujących ustaw, w tym dotyczące kontroli przedsiębiorców, nowe zaś często nie będą odgrywały tak istotnej roli, jak zapowiadano — np. kompetencje rzecznika małych i średnich przedsiębiorców czy zasady opracowania projektów ustaw z zakresu prawa gospodarczego. Doceniamy jednak, że krok w kierunku poprawy relacji państwa z biznesem został wykonany. Zgadzamy się, iż kompleksowe uregulowanie praw przedsiębiorców może mieć istotny wpływ na wykładnię i stosowanie przepisów odnoszących się do działalności gospodarczej. Konstytucję biznesu należy traktować jako szansę odejścia od szkodliwego stereotypu, stawiającego przedsiębiorców w opozycji do organów i instytucji państwa. Decydująca będzie jednak praktyka nowych regulacji, bowiem dopiero wtedy możliwa będzie rzetelna ocena, czy szansę wykorzystaliśmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Red. Jacek Zalewski

Polecane