„Król obligacji” ostrzega grających na spadek cen

opublikowano: 20-08-2018, 08:15

Jeffrey Gundlach ostrzegł, że znaczący wzrost pozycji spekulacyjnych na spadek cen obligacji skarbowych USA jest niebezpieczny dla tych, którzy się na to decydują.

Gundlach, nazywany „królem obligacji”, ostrzegł na Twitterze, że w minionym tygodni gwałtownie wzrosła gra na spadek obligacji 10 i 30-letnich USA. Według danych Komisji Handlu Terminowymi Kontraktami Towarowymi (CFTC) w przypadku „dziesięciolatek” jest największa w historii netto. To może postawić spekulantów w trudnej sytuacji, ostrzegł zarządzający DoubleLine Capital. Jeśli ceny obligacji zaczną rosnąć, ci którzy grali na ich spadek będą zmuszeni do  szybkiego zamykania pozycji za wszelką cenę.

Jeff Gundlach
Zobacz więcej

Jeff Gundlach fot. Bloomberg

Inni zarządzający także uważają, że pesymizm dotyczący cen obligacji USA poszedł za daleko. Nader Naeimi z AMP Capital Investors w Sydney ujawnił, że w ubiegłym tygodniu zaczął kupować obligacje USA po raz pierwszy od co najmniej dwóch lat.

- To niesamowite jak mocno rynek gra na spadek cen obligacji USA – powiedział.

W tym tygodniu nie będzie brakowało wydarzeń, które mogą mocniej wpłynąć na ceny na rynku obligacji. Szef Fed Jerome Powell wystąpi na sympozjum w Jackson Hole, a w środę pojawią się „minutes” z sierpniowego posiedzenia FOMC.

W piątek rentowność obligacji 10-letnich USA wynosiła 2,86 proc. i była o 45 pkt. bazowych wyższa niż na koniec 2017 roku. W maju jednak była wyższa, wynosiła 3,11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu