Kronospan przenosi akcje

GRA
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Nawet 10 proc. zyskiwały wczoraj akcje KPPD, a obroty ustanowiły historyczny rekord. To Kronospan „przepakował” je do firmy zależnej.

Nawet 10 proc. zyskiwały wczoraj akcje KPPD, a obroty ustanowiły historyczny rekord. To Kronospan „przepakował” je do firmy zależnej.

Takiej sesji akcjonariusze Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego jeszcze nie widzieli. W czterech umówionych transakcjach właściciela zmieniło 606 tys. akcji, stanowiących 37 proc. kapitału.

Głównym akcjonariuszem KPPD jest grupa Drembo i Tarko (33,82 proc.). Dwie powiązane z nimi spółki Kalina kontrolują 16,89 proc., austriackie TLH — 6,2 proc., a Kronospan Holdings — 21,7 proc. To właśnie on obracał akcjami.

„Transakcja odbyła się w ramach grupy Kronospan. Ponieważ nie udało się wypracować porozumienia co do współpracy z głównymi akcjonariuszami KPPD, Kronospan Holdings zdecydował się nie kontynuować tej inwestycji. Zarządzanie tym pakietem będzie prowadzone bezpośrednio przez jedną ze spółek grupy w Polsce” —oświadczyła firma w komunikacie.

Inwestorów może zaskoczyć ta informacja, Kronospan od wielu miesięcy próbował wrogo przejąć KPPD. Broniły się przed tym Drembo, Tarko i Kalina, zrzeszające pracowników drzewnej firmy.

Anonimowa osoba z branży sugeruje, że holding sprzedał akcje spółce zależnej w obawie, że sam straci prawo głosu. Zajmuje się tym sąd (z wniosku Drembo), a ewentualny wyrok nie będzie dotyczył podmiotu, który odkupi te walory.

Kronospanowi zależy na głosach, bo w czerwcu odbędzie się walne KPPD. W porządku obrad będą zmiany w radzie nadzorczej, a międzynarodowy koncern na razie nie ma w niej żadnego reprezentanta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu