Kropiwnicki: Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

DI, PAP
opublikowano: 25-01-2008, 18:54

Od niedzieli rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem w sprawie ustanowienia 6 stycznia - Święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy - zapowiedział w piątek prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Podczas konferencji prasowej Kropiwnicki poinformował, że zawiązany został komitet inicjatywy ustawodawczej.

W komitecie znalazło się ponad 20 osób, samorządowcy z Łodzi, ale także m.in. prezydent Częstochowy, burmistrz Zakopanego czy europoseł Janusz Wojciechowski. Według Kropiwnickiego, chęć udziału w tej inicjatywie zgłosiły władze niemal wszystkich 52 tzw. Miast Papieskich (których honorowych obywatelem jest papież Jan Paweł II).

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, projekt obywatelski może być zgłoszony w Sejmie, jeśli poprze go co najmniej 100 tys. osób. Podpisy z poparciem muszą być dołączone do projektu.

W myśl procedury, czynności związane z przygotowaniem projektu ustawy, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, zbieraniem podpisów wykonuje komitet inicjatywy ustawodawczej (tworzy go co najmniej 15 osób). Po zebraniu pierwszego tysiąca podpisów z poparciem komitet zawiadamia marszałka Sejmu o inicjatywie. Wówczas też marszałek otrzymuje projekt ustawy wraz z podpisami tysiąca osób.

Marszałek przyjmuje zawiadomienie, jeśli nie stwierdzi formalnych uchybień. Dopiero wówczas komitet może kontynuować akcję zbierania podpisów, na co ma trzy miesiące.

Kropiwnicki spodziewa się, że najpóźniej 10 marca do marszałka Sejmu trafi projekt wraz z uzasadnieniem i tysiącem podpisów.

"Najpóźniej 24 czerwca w Warszawie wręczymy marszałkowi Sejmu co najmniej 100 tysięcy podpisów. (...) Mamy nadzieję, że liczba podpisów będzie tak duża, że nasz parlament zobaczywszy zakres poparcia obywatelskiego zechce się do naszego wniosku przychylić i przywrócić to święto jako święto państwowe, jako dzień wolny od pracy" - powiedział Kropiwnicki.

Prezydent Łodzi przekonuje, że Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w dziesięciu krajach europejskich m.in. w Niemczech, Grecji, Włoszech, Hiszpanii. "Świętują tak nie tylko kraje, które uważa się za rzymskokatolickie, ale także takie kraje jak Finlandia czy Szwecja, gdzie dominują wyznawcy innych wyznań chrześcijańskich" - podkreślił Kropiwnicki.

Jego zdaniem, nieprawdą jest, że Polska ma rekordową w Europie liczbę dni wolnych od pracy. "Jesteśmy na 12. miejscu wśród krajów UE" - mówił.

Przypomniał, że w Polsce Święto Trzech Króli do 1960 roku było obchodzone jako dzień wolny od pracy. "Dopiero w listopadzie 1960 roku pod rządami Władysława Gomułki zostało zniesione. Dziś jest ten moment w którym możemy postarać się o przywrócenie tego święta" - zaznaczył.

Swoją inicjatywę Kropiwnicki zgłosił już wcześniej na dorocznym spotkaniu opłatkowym "Miast Papieskich" w sekretariacie Episkopatu Polski. Pytany o poparcie Kościoła w tej sprawie, podkreślił, że odbiór jego inicjatywy "był bardzo dobry". "Władze kościelne od dłuższego czasu chciałyby przywrócenia tego święta i prowadziły w tym względzie delikatne sondaże. Można powiedzieć, że ta inicjatywa spotkała się ze strony sekretarza Episkopatu Polski, nie zawahałbym się powiedzieć, z bardzo gorącym poparciem" - podkreślił.(

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kropiwnicki: Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy